Dodana: 9 styczeń 2018 09:57

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2018 09:57

Srebrny jubileusz Gminy Kolno

Do udziału w jubileuszowej Gali zaproszenie przyjęło ponad 240 osób w tym przedstawiciele sejmu RP – m.in. , rządu RP, władz samorządowych z Członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego Stefanem Krajewskim na czele, duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji różnego szczebla, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, mieszkańców gminy, partnerów z zagranicy. Jak podkreślali goście uroczystości podczas wystąpień, Gmina Kolno to dynamicznie rozwijająca się jednostka samorządu terytorialnego z ogromnym potencjałem i aktywnymi mieszkańcami. Nie bez powodu od 5 stycznia 2018 r. z rekomendacją do tytułu „Supergmina Kolno”. Uroczystości odbyły się w piątek, 5 stycznia w Zabielu.

Ilustracja do artykułu IMG_0438.JPG

 -Najcenniejszym bogactwem naszej gminy są jej mieszkańcy – podkreślał Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno w trakcie uroczystości z okazji podsumowania jubileuszu 25 lecia Gminy Kolno. 

Józef Wiśniewski w okolicznościowym przemówieniu podkreślał m.in. bogatą, sięgająca czasów wczesnego średniowiecza tradycję tych ziem oraz  dziękował wszystkim zaangażowanym w 25 letni proces  budowania Gminy Kolno – jednostki samorządu terytorialnego, która zaczęła funkcjonowanie  w 1992 r. po oddzieleniu się od Miasta Kolno.

 

- Mam ten zaszczyt, że pełnienie funkcji wójta gminy Kolno przypadło mi w udziale właśnie w tym czasie, czasie jubileuszu. Mogę osobiście i z głębi serca podziękować za ten 25 letni proces budowania Gminy Kolno  wszystkim naszym poprzednikom: wójtom, radnym sołtysom, urzędnikom oraz tym, którzy swe funkcje sprawują obecnie. Dziękuję wszystkim współpracownikom zatrudnionym w urzędzie gminy i jej jednostkach organizacyjnych,  radnym oraz sołtysom obecnej kadencji. Razem udało nam się osiągnąć bardzo wiele.

 

Dokonania ostatnich lat i charakter współczesnej Gminy Kolno oddał film promocyjny przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu, ale zanim został wyświetlony, na prośbę Wójta Gminy Kolno wszyscy zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy zaangażowani byli w rozwój Gminy Kolno, a nie ma ich już wśród nas. 

 

Z okazji 25 – lecia Gminy Kolno wójt Józef Wiśniewski wraz z Wojciechem Jermaczem, przewodniczącym Rady Gminy Kolno wręczyli kilkadziesiąt pamiątkowych statuetek z listami gratulacyjnymi, które trafiły do rąk: poprzednich wójtów  Gminy Kolno, przewodniczących Rady Gminy Kolno siedmiu kadencji,  radnych i sołtysów z Gminy Kolno z najdłuższym stażem, pracowników Urzędu Gminy Kolno, dyrektorów jednostek organizacyjnych i szkół, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych. Podziękowania odebrali również Jego Ekscelencja Biskup Janusz Stepnowski oraz Siostra Michaela Rak, założycielka Hospicjum im. Błogosławionego ks. M. Sopoćki  w Wilnie – jedynej tego typu placówki na Litwie.

 

W dalszej części wieczoru głos zabrali nasi goście, którzy na ręce wójta Józefa Wiśniewskiego złożyli szereg gratulacji i serdecznych życzeń.  Jako pierwszy głos zabrał J. E. ks. bp. Janusz Stepnowski. W dalszej kolejności posłowie na Sejm RP: Bernadeta Krynicka, Kazimierz Gwiazdowski, , Lech Antoni Kołakowski oraz Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego, Stanisław Wiszowaty, starosta kolneński razem z Andrzejem Mieczkowskim, przewodniczącym Rady Powiatu Kolneńskiego i wicestarostą Robertem Nadarą, pani Elżbieta Parzych, prezes Lokalnej Grupy Działania Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku, Dariusz Budrowski, doradca Prezydenta Łomży oraz Dariusz Anna Mierzejewska w imieniu pani Agnieszki Muzyk, wiceprezydent Łomży i prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego, sekretarz Kolna Mirosław Bajorek w imieniu Burmistrza Miasta Kolno, Krzysztof Rafałowski, burmistrz Stawisk, Dariusz Godlewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża, Andrzej Szymański, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, Krzysztof Kajko, prezes Banku Spółdzielczego w Kolnie, pani Renata Krasowska – Joknienie w imieniu pana Jarosława Narkiewicza, posła na Sejm Republiki Litewskiej i działacza polskiej mniejszości narodowej na Litwie i społeczności gimnazjum z partnerskiej gminy Połuknie na Litwie oraz Siostra Michaela Rak z wileńskiego hospicjum. Pan Stanisław Derehajło, były wójt gminy Boćki, doradca Wiceprezesa Rady Ministrów,  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  Jarosława Gowina  złożył życzenia w imieniu własnym oraz odczytał list gratulacyjny od Wicepremiera.  Miłym akcentem było wręczenie przez Joannę Gaweł, zastępcę dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, tablicy z rekomendacją do tytułu „Supergminy Kolno”. Głos zabrali również byli wójtowie gminy Kolno: Henryk Duda i Tadeusz Klama. Na zakończenie tej części wójt Józef Wiśniewski podkreślał, że Gmina Kolno, nasza mała ojczyzna  jest ważna i bliska sercu bardzo wielu wyjątkowym ludziom, którzy codzienną pracą tworzą jej historię, a wszystkie  wygłoszone pozytywne opinie, gratulacje i życzenia to potwierdzają i dodają sił i motywacji do dalszej intensywnej pracy na rzecz jej rozwoju.

 

Uroczystośc uświetnił Zespół Hanki z Litwy oraz wykonawcy Anna Kinga Osior (sopran), Jacek Szymański (tenor), Dariusz Wójcik (bas) i Michał Kaleta (akompaniament) z koncertem kolęd.

źródło: UG Kolno

facebook