Dodana: 21 marzec 2016 14:56

Zmodyfikowana: 21 marzec 2016 14:57

XXIII sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego

XXIII Sesja Województwa Podlaskiego odbyła się 21 marca 2016 r. (poniedziałek) w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, I piętro sala 115.

Ilustracja do artykułu sejmik21.03-08.jpg

Od 1 września 2016 roku na mapie podlaskich instytucji  kultury przybędzie nam nowa jednostka – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego na XXIII Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego jednogłośnie przegłosowali powstanie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zgodzili się tym samym z wnioskiem Zarządu Województwa Podlaskiego o wyodrębnieniu z Muzeum Podlaskiego – Białostockiego Muzeum Wsi.

Za było 26 obecnych na sesji radnych. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Funkcjonowanie skansenu jako odrębnej jednostki jest szansą na skuteczniejsze pozyskiwanie przez nią środków niezbędnych zarówno do właściwego utrzymania całego kompleksu budynków, ale przede wszystkim do aplikowania o środki na rozwój jednostki – podkreśla Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. - Usamodzielnienie się Białostockiego Muzeum Wsi ułatwi i przyspieszy jego samodzielny rozwój, a jednocześnie nie będzie to dodatkowym obciążeniem dla budżetu samorządu województwa.

W sumie z Muzeum Podlaskiego zostanie wyłączone Białostockie Muzeum Wsi w Osowiczach, Działu Etnografii oraz części Biblioteki w oparciu o pracowników i mienie tych jednostek.

Artur Gaweł, obecny kierownik Białostockiego Muzeum Wsi przedstawił radnym prezentację dotyczącą tej jednostki kultury. Białostockie Muzeum Wsi zostało utworzone na mocy uchwały w 1982 roku. Obecnie zajmuje ono powierzchnię 28 ha, z czego tylko połowa jest użytkowana. Znajduje się na niej 40 obiektów, ponad 20 tys. eksponatów w ogóle, 12 wystaw stałych, a zatrudnionych są 22 osoby. Jest jednym z ośmiu oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Jak podkreślił dr Artur Gaweł BMW już od początku miało być odrębna jednostką, jednak 34 lata temu na przeszkodzie stanął brak odpowiedniej liczby zatrudnionych etnografów.

- Z każdym rokiem odwiedza nas coraz więcej osób, głównie przy okazji organizowanych u nas festynów. Tylko w ubiegłym roku było to ponad 95 tys. osób – podkreśla Artur Gaweł. – Ważną częścią naszej pracy są zajęcia edukacyjne.

Usamodzielnienie się Białostockiego Muzeum Wsi (a od 1 września Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej) ma być szansą na szybszy rozwój tej jednostki, m.in. przez możliwość samodzielnego aplikowania o dofinansowanie, podniesie tez sprawność zarządzania – teraz będzie można od razu reagować na konieczność naprawy, remontów obiektów muzealnych. Ma też ulec poprawie promocja działań jednostek – obecnie BMW nie posiada własnej strony internetowej, profilu na serwisach społecznościowych – to wszystko ma ulec zmianie na lepsze.

Jak podkreśla Artur Gaweł ma być szybciej, dokładniej i lepiej.

Radni, niezależnie od opcji politycznej, byli zgodni co do potrzeby wyodrębnienia z Muzeum Podlaskiego Białostockiego Muzeum Wsi.

- Oczywiście popieram kierunki rozwoju ale chciałbym, żebyśmy się spotkali za rok na sesji, bo chcielibyśmy wiedzieć co faktycznie dało to wyłączenie z Muzeum Podlaskiego – podkreślał Jacek Piorunek. – Trzymam też za słowo pana marszałka i dyrektora departamentu kultury, którzy zapewnili nas, że koszty funkcjonowania obu placówek: Muzeum Podlaskiego i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej nie przekroczą obecnego budżetu.

Radny Mikołaj Janowski wyraził nadzieję, że nowo powołane muzeum będzie bardziej otwarte na prywatne spotkania białostoczan.

Natomiast radnego Marka Komorowskiego interesowały faktyczne koszty powołania tej instytucji. - Czy Zarząd ma na ten cel przewidziane środki, albo będzie wnioskował o zmiany w budżecie. Krótko mówiąc  - ile to nas będzie kosztowało?

Odpowiedział mu Wicemarszałek Maciej Żywno: - Nie tworzymy kompletnie nowej instytucji tylko wyodrębniamy z już istniejącej, co oznacza, że środki na Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zostaną wyodrębnione z budżetu Muzeum Podlaskiego, plus ewentualnie środki z rezerwy budżetu województwa. Przewidujemy, że może tu chodzić o dodatkowe 100 tys. zł.

Sprawa powołania Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej wywołała największe zainteresowanie radnych. Pytania pojawiły się także przy okazji rozpatrywania punktów 11-15, czyli w sprawie projektów uchwał dotyczących Parków Krajobrazowych. Radnego Krzysztofa Krasińskiego zadał 5 pytań do wnioskodawcy.

  1. Czy w jakikolwiek sposób zmienią się (powiększą lub zmniejszą) tereny objęte parkami krajobrazowymi?
  2. Czy byli informowani w tej sprawie właściciele gruntów i czy były konsultacje społeczne tego dotyczące?
  3. Jakie skutki te uchwały będą miały dla remontów i inwestycji drogowych?
  4. Jak to się będzie miało do ograniczenia działalności gospodarczej?
  5. Jakie skutki dla rozrostu zwierzyny łownej?

    Po wyjaśnieniach złożonych przez Agnieszkę Kowalewską z Departamentu Ochrony Środowiska radni większością głosów przyjęli uchwały dotyczące Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Profesora Witolda Sławińskiego, Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu             i Nurca”, Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza Białowieska”, Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Sokólskie”.

Kolejne punkty z porządku obrad zostały przegłosowane jednogłośnie, bądź zdecydowaną większością głosów.

Już po wyczerpaniu większości punktów z porządku obrad XXIII Sesji Województwa Podlaskiego radny Marek Komorowski złożył wniosek o zmianę porządku obrad i przeprowadzenie głosowania nad wyborem wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Do wprowadzenia zmiany potrzebna była zgoda bezwzględnej większości radnych – 16 (na 30 radnych).

Wniosek ten jednak nie uzyskał wymaganego poparcia.

 

Początek obrad o godz. 11.00

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XXII sesji Sejmiku.
4. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 237/.
4a. 
5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2016 rok. /Druk Nr 238/.
5a. 
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawy maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw na terenie województwa podlaskiego w 2016 r. /Druk Nr 236/.
7. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. /Druk Nr 233/.

8. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. /Druk Nr 235/.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Szpitalowi Wojewódzkiemu im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach. /Druk Nr 234/.
9a. Określenie zadań woj. podlaskiego realizowanych ze środków PFRON

10. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podjęcia działalności telekomunikacyjnej przez Województwo Podlaskie. /Druk Nr 239/.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. /Druk Nr 240/.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Profesora Witolda Sławińskiego /Druk Nr 241/.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu i Nurca” /Druk Nr  242/.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza Białowieska” /Druk Nr  243/.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Sokólskie” /Druk Nr 244/.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na terenie województwa podlaskiego. /Druk Nr 245/.
17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru podziału wojewódzkiej samorządowej instytucji kultury – Muzeum Podlaskie w Białymstoku. /Druk Nr 249/.
18. Rozpatrzenie informacji w sprawie sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i jednostkach oświatowych prowadzonych przez województwo podlaskie. /Druk Nr 232/.
19. Rozpatrzenie raportu z realizacji „Programu przeciwdziałania narkomanii w województwie podlaskim na lata 2014-2018” w 2015 roku. /Druk Nr 246 - raport przesłany tylko drogą elektroniczną/.
20. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej odcinków starodroży drogi krajowej  Nr 61 na terenie powiatu grajewskiego i powiatu augustowskiego. /Druk Nr 250/.
21. 
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej odcinków drogi wojewódzkiej Nr 664 na terenie powiatu suwalskiego i powiatu augustowskiego. /Druk Nr 251/.

22. Rozpatrzenie sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku za rok 2015. /Druk Nr 231/.
23. Rozpatrzenie sprawozdania z realizacji rocznego programu działalności Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie za 2015 rok. /Druk Nr 230/.

24. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie dokonania zmian w składach osobowych komisji Sejmiku Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 247/.
25. Rozpatrzenie informacji o działalności Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku za okres od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku . /Druk Nr 229/.
26. Informacja Marszałka o bieżącej pracy Zarządu Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 228/.
27. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone na poprzedniej sesji.
28. Interpelacje i zapytania radnych. 
29. i
nformacja o działalności Przewodniczących Sejmiku Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 248/.
30. Wolne wnioski, informacje.
31. Zamknięcie sesji. 

 

<iframe width="545" height="307" src="https://www.youtube.com/embed/OR1iXVjATnI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook