Dodana: 24 wrzesień 2017 12:23

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2017 12:23

Samorząd województwa wesprze budowę lotniska lokalnego w Białymstoku

Kwotę 8 mln zł samorząd województwa podlaskiego przekaże Miastu Białystok na budowę lotniska lokalnego. O tej decyzji poinformowali podczas konferencji prasowej (22.09) wicemarszałek Maciej Żywno, prezydent Tadeusz Truskolaski, przewodniczący Sejmiku Jarosław Dworzański, członek zarządu Stefan Krajewski i z-ca prezydenta Adam Poliński. Wsparcie z budżetu województwa pokrywa połowę brakujących środków. Resztę pieniędzy, czyli kolejne 8 mln. prezydent musi znaleźć w budżecie miasta. Zmiany w miejskim planie finansowym muszą zaakceptować radni.

Ilustracja do artykułu IMG_6692.JPG

W budżecie miasta na budowę lotniska zapisano ponad 31 mln. zł. Jednak bum inwestycyjny i związany z tym wzrost kosztów wykonania inwestycji spowodował, że ta kwota jest niewystarczająca. 
Dwie oferty złożone w przetargu znacznie przekraczaja zaplanowane przez Miasto wydatki.Brakuje 16 mln zł. Połowę zdecydował się przekazać miastu samorząd województwa.

 

 

 - Rozumiemy potrzebę budowy lotniska lokalnego – mówił podczas konferencji prasowej Maciej Żywno - Decyzja o wsparciu inwestycji kwotą 8 mln  pozwoli na jej  zrealizowanie. Te pieniądze mogłyby być większe – przypominam, że już podczas styczniowego referendum w sprawie budowy lotniska regionalnego wskazywaliśmy, że zamiast wydawać pieniądze na referendum moglibyśmy wesprzeć finansowo budowę lotniska lokalnego.

 Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski zaznaczył, że budowa lokalnych lotnisk jest łatwiejsza do realizacji i daje szansę na rozwój gospodarczy regionu.
- Tu są potrzebne przede wszystkim lotniska lokalne zwiększające dostępność biznesową regionu.
 Podkreślał również, że samorząd jest gotów wspierać tego rodzaju inwestycje w innych miastach regionu.
- W samorządzie jest  zgoda na dofinansowanie lotniska lokalnego w Białymstoku. Jeśli będzie taka potrzeba dofinansujemy budowę lotniska w Suwałkach, a mam nadzieję, że w przyszłości będziemy rozmawiać o potrzebie lotniska lokalnego w Łomży.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański zaznaczył, że dofinansowanie budowy lotniska wpisuje się w zadania samorządu.
- Naszą kluczowa rolą jest wspieranie rozwoju regionu.  Inwestycje realizowane przez prezydenta Białegostoku i prezydenta Suwałk znakomicie się wpisują w te zadania. Lotniska będą służyć całej społeczności województwa, nie tylko mieszkańcom Suwałk czy Białegostoku.
Jarosław Dworzański zapewnił też, że większość radnych sejmiku popiera dofinansowanie budowy lotniska.
- W czwartek, 21 września odbyło się posiedzenie radnych klubów koalicyjnych, którzy przyjęli proponowaną przez Zarząd kwotę wsparcia inwestycji. Mamy większość w sejmiku dla przyjęcia tej  operacji i już dziś podejmiemy kroki w celu wpisania jej do budżetu na przyszły rok. – dodał przewodniczący.  

Dofinansowanie z budżetu województwa to połowa brakującej kwoty. Aby zamknąć inwestycję potrzeba kolejnych 8 mln. Te pieniądze ma dołożyć miasto. W związku z tym będą konieczne zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Białegostoku. A do tego potrzebna jest zgoda Rady Miasta.
- Myślę, że radni poprą te zmiany – mówił Tadeusz Truskolaski – Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko budowy lotniska w Białymstoku. Wystarczy rozstrzygnięcie  przetargu, podpisanie umowy, a w ciągu roku będziemy mieć pas startowy i w ciągu roku zbudować pas startowy.

Jak podkreślał z-ca prezydenta Adam Poliński, władze Białegostoku nie chcą rezygnować z żadnych  już zaplanowanych inwestycji, a jedynie rozłożyć niektóre z nich w czasie.
- Budowa lotniska jest priorytetem – mówił – Nawet to nieudane referendum pokazało, że społeczeństwo takiej inwestycji oczekuje.
Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej będą jednym z punktów poniedziałkowej (25.09) sesji Rady Miasta.

Prace przy budowie lotniska na Krywlanach mają zakończyć się we wrześniu 2018 r.
Ma powstać pas startowy o wymiarach 1350 m na 30 m i pas trawiasty o wymiarach 840 m na 160 m  Wybudowane zostaną płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe.
Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

Lotnisko będzie przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 pasażerów. Ich zasięg to 1,5 – 2 tys. km.
Korzystać z niego będą mogły lotnicze ośrodki szkoleniowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne lotnicze służby państwowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2018 r. Lotnisko powinno zacząć funkcjonować przed końcem 2018 roku.
Tadeusz Truskolaski przypomniał, że o budowie lotniska w Białymstoku rozmawia się od 1967r.
- Zakończmy tę pięćdziesięcioletnią dyskusję i wybudujmy w końcu to lotnisko - powiedzial prezydent. 

ak 

facebook