Dodana: 27 listopad 2017 15:23

Zmodyfikowana: 27 listopad 2017 17:42

Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego dla Jego Ekscelencji Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego

Wyjątkowo uroczyście rozpoczęła się XLIII sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Na wniosek marszałka Jerzego Leszczyńskiego – Zarząd Województwa Podlaskiego postanowił o przyznaniu Jego Ekscelencji Ks. Abp. Edwardowi Ozorowskiemu, byłemu Metropolicie Białostockiemu Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego. To najważniejsze wyróżnienie województwa zostało wręczone przy udziale wszystkich obecnych na sali radnych wojewódzkich i zaproszonych gości. - Najważniejsze to kochać Boga i bliźniego, i to powinno przebijać się przez wszystkie podejmowane tu uchwały, bo gdybyśmy zaniedbali człowieka, a przez to i Boga, to powstałoby pytanie "po co żyć?". Człowiek bowiem zredukowany do rzeczy, traci sens swojego istnienia – powiedział m.in. ks. Abp. Edward Ozorowski, przyjmując odznaczenie.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

- Zacny białostoczanin, który większość życia poświecił dla innych. Choć Ksiądz Arcybiskup nie jest już Metropolitą Białostockim, to trudno jednak nie pamiętać tych wszystkich wspaniałych chwil, jakie spędziliśmy razem, tych wielkich zasług, jakie Ksiądz Arcybiskup położył dla rozwoju i współpracy w województwie podlaskim, które - jak wiadomo - jest dość specyficznym regionem, gdzie ścierają się różne wyznania i naprawdę wielką sztuką jest uporanie się z tymi wszystkimi problemami – akcentował, przedstawiając sylwetkę arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Jarosław Dworzański, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, w swoim przemówieniu podkreślił jak wielką rolę w czasie swojej posługi duszpasterskiej pełnił w Białymstoku i całym województwie emerytowany już Metropolita Białostocki.

- Dzisiaj dla samorządu województwa jest dzień szczególny, bo gościmy zacną i zasłużoną osobę, której chcemy w sposób szczególny podziękować za wiele lat pracy duszpasterskiej, społecznej dla społeczności Białegostoku, archidiecezji i województwa – podkreślił marszałek Jerzy Leszczyński. – Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego jest najwyższym odznaczeniem, jakie przyznaje Marszałek i chcemy w ten sposób Księdzu Arcybiskupowi podziękować za wybitne osiągnięcia w kultywowaniu tradycji, wartości chrześcijańskiej i wieloletnią posługę duszpasterską. Dziękujemy za modlitwę i wsparcie, ale i krytykę, i dobrą radę – wszystko w trosce o nas wszystkich.

Ks. Abp Edward Ozorowski urodził się 1 maja 1941 roku w Wolce-Przedmieścia. W Białymstoku skończył I LO, a potem studia filozoficzno-teologiczne  w Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku (1958-1964), potem studia kontynuował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 31 stycznia 1979 roku został prekonizowany biskupem pomocniczym w Białymstoku. Święcenia biskupie otrzymał 29 kwietnia 1979 roku w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. 21 października 2006 roku papież Benedykt XVI mianował go Arcybiskupem Metropolitą Białostockim. Swoją posługę metropolity pełnił blisko 11 lat – 12 kwietnia 2017 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. abp. Ozorowskiego ze sprawowania urzędu Arcybiskupa Metropolity Białostockiego.

– Skłamałbym, gdybym nie powiedział, że nie jestem wzruszony. Można jednak powiedzieć, że ten tytuł zdobyłem u państwa przez wydeptanie – bo przecież od 38 lat jak jestem biskupem, to z Sejmikiem wiele razy się spotykałem. Ludzie Sejmiku się zmieniali, ja ciągle pozostawałem taki sam – mówił ks. abp. Edward Ozorowski. - Św. Jan Paweł II powiedział z naciskiem, że Kościół nie utożsamia się z żadną z partią, a stara się tam być i działać tak, aby wszystkie partie znajdowały w nim dla siebie poparcie. I myślę, że taką polityką stara się kościół kierować i dzisiaj.  W Białymstoku te różnice partyjne nigdy nie były wielkie i nie miałem kłopotów ze znajdowaniem wspólnego języka z ludźmi, którzy Sejmik stanowią. Zresztą, jako człowiek tu urodzony uważam, że wszystko jest u nas piękne. Często aż wzruszam się, kiedy widzę tę naszą rozmaitość, różnorodność, która razem tworzy tę piękna mozaikę, a która w Polsce i na świecie rysuje się bardzo wyraziście.

(mk)

video: Bogdan Bednarek/Wrota Podlasia

facebook