Dodana: 21 czerwiec 2017 17:47

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2017 17:47

Medal XXV-lecia Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników dla Jerzego Leszczyńskiego

Zarząd Krajowy Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników uhonorował Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego medalem XXV-lecia organizacji. Uroczysta dekoracja odbyła się 21 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku podczas obrad Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. To szczególne odznaczenie otrzymał również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku Jerzy Bołtuć. Dekoracji dokonał prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Ludwik Konopka.

Ilustracja do artykułu P1150221.jpg

W styczniu 2017 r minęła 25 rocznica powołania Związku. Dla uczczenia srebrnego jubileuszu został wydany okolicznościowy medal.

- W imieniu organizacji dziękuję marszałkowi Jerzemu Leszczyńskiemu za współpracę z naszą organizacją, za wspieranie nas, a  także za pomoc materialną, dzięki której możemy uczestniczyć w uroczystościach związkowych – mówił podczas laudacji Ludwik Konopka. – Dyrektorowi Jerzemu Bołtuciowi dziękuje za pielęgnowanie pamięci historycznej o represjonowanych politycznie żołnierzach górnikach i za przekazywanie wiedzy o tamtych czasach i ludziach młodemu pokoleniu.
Marszałek Jerzy Leszczyński dziękując za wyróżnienie podkreślał, że wspieranie organizacji kombatanckich jest jednym z priorytetów pielęgnowania pamięci  historycznej.
- Musimy młodemu pokoleniu przekazywać wiedzę o tamtych wydarzeniach i ludziach. Nie możemy pozwolić aby ich dramatyczna historia odeszła w niepamięć. – mówił Jerzy Leszczyński.- Ten medal przyjmuję z ogromna pokorą, zdając sobie sprawę, że przede mną cały czas dużo pracy na rzecz środowisk kombatanckich.
Jerzy Leszczyński dodał też, że wyróżnienie ma dla niego też wymiar osobisty.
- Mój śp. stryj Jerzy Leszczyński został skierowany do odbycia służby wojskowej na Śląsk, do kopalni. Często opowiadał o tamtym dramatycznym okresie.

Prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Ludwik Konopka wymieniał tez zasługi w pielęgnowaniu pamięci  o żołnierzach górnikach historii  dyrektora Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku Jerzego  Bołtucia. To przede wszystkim organizacja wystaw na terenie szkoły związanych z historią żołnierzy-górników.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników został założony w 1992 roku. Skupia on osoby, które w latach 1949-1959 wcielono do Wojskowych Batalionów Górniczych. Z samego Podlasia było to ponad 1,5 tys. mężczyzn. Do pracy w kopalniach węgla kamiennego i uranu trafiali synowie więźniów politycznych, zamożnych rolników oraz wszyscy ci, którzy zostali uznani przez władzę ludową za wrogów PRL-u. Żołnierze zamiast do koszar trafiali do śląskich kopalń, w których pracowali w bardzo ciężkich warunkach i gdzie nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa ich pracy. Wielu z nich przepłaciło te mordercze warunki życiem, wielu też zostało inwalidami. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook