Dodana: 9 luty 2018 21:16

Zmodyfikowana: 9 luty 2018 21:16

Marszałek Jerzy Leszczyński z wizytą w placówkach opiekuńczych w gminie Drohiczyn

To miejsce, gdzie najbardziej potrzebujący znajdują opiekę, wsparcie i pomoc - w piątek, 9 lutego w Putkowicach Nadolnych w Gminie Drohiczyn odbyło się oficjalne otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy. W uroczystościach wzięli udział podopieczni placówki, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i pracownicy ŚDS, a także Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. Wizyta w gminie Drohiczyn była również okazją do odwiedzenia działającej tam świetlicy środowiskowej dla dzieci szkolnych.

Ilustracja do artykułu IMG_3740.JPG

- Zadaniem samorządu każdego szczebla jest dbałość nie tylko o rozwój infrastruktury, nie tylko o inwestycje. Ważne są opieka i wsparcie dla tych najbardziej potrzebujących, dla osób z niepełnosprawnościami. Równie ważna jest dbałość o rozwój naszych najmłodszych obywateli, o stworzenie im warunków, gdzie będą mogli integrować się z rówieśnikami, mądrze spędzać wolny czas pod okiem wspaniałych pedagogów – podkreślał marszałek Leszczyński. – Zarówno Środowiskowy Dom Samopomocy w Putkowicach Nadolnych jak i świetlica dla dzieci w Drohiczynie są placówkami, które znakomicie spełniają swoje zadania.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Putkowicach Nadolnych to pierwsza tego typu placówka w gminie Drohiczyn. Mieści się w budynku dawnej szkoły, którego adaptacja na cele Środowiskowego Domu Samopomocy była możliwa dzięki  uzyskanym funduszom rządowym - a wystarali się o nie pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie na czele z kierownikiem placówki Bożeną Chrząstowską.
 
Środowiskowy Dom Samopomocy to placówka pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie korzystają z niej 24 osoby. Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu od godz.8.00 do 14.00.

- Nie ulega wątpliwości, że tego typu placówki są bardzo potrzebne, praktycznie na terenie każdej gminy.  Drohiczyn daje dobry przykład – mówił Jerzy Leszczyński

Kolejnym znakomitym efektem lokalnej inicjatywy jest działająca przy drohiczyńskim MGOPS środowiskowa świetlica dla dzieci szkolnych.
Placówka powstała również dzięki środkom z budżetu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeszcze za czasów poprzedniego rządu z inicjatywy MGOPS W Drohiczynie i Lokalnej Grupy Dzialania " Tygiel Doliny Bugu". Teraz stanowi miejsce spotkań, zabaw, nauki dla drohiczyńskich uczniów. Jak podkreślają bywalcy świetlicy,  to miejsce często „wygrywa” ze świetlicą szkolną - uwielbiają tu przychodzić.
Warto dodać, że świetlica jest miejscem realizacji programu pracy z dziećmi i młodzieżą w czasie wolnym „Jestem Super!” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.


ak

facebook