Dodana: 23 październik 2017 14:38

Zmodyfikowana: 23 październik 2017 14:48

Dziesięć tysięcy złotych od zarządu województwa dla łomżyńskiej grupy tanecznej

Łomżyńscy tancerze z integracyjnej grupy „Tacy sami” jadą na festiwal Mode H 2017 do francuskiego Tours. Na ten cel otrzymali dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł. od Zarządu Województwa Podlaskiego. W poniedziałek, 23 października marszałek Stefan Krajewski i starosta łomżyński Elżbieta Parzych podpisali w tej sprawie odpowiednie dokumenty. Przekazane przez samorząd województwa pieniądze sfinansują koszty podróży tancerzy i ich opiekunów. Warto przypomnieć, że działającą przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży grupa „Tacy sami” tworzą tancerze w pełni sprawni i ci z niepełnosprawnościami. Jest to jedyna formacja taneczna tego typu w Polsce, która weźmie udział - i to już po raz czwarty! - w festiwalu Mode H we Francji.

Ilustracja do artykułu IMG_5974.JPG

–  Wyjazd do Francji i udział w Festiwalu Mode H grupy „Tacy sami” ma dla samorządu województwa wymiar podwójny i podwójną korzyść – z jednej strony jest to wsparcie  osób niepełnosprawnych, ukazanie ich zaangażowania, pracy, piękna, a jednocześnie jest to wspaniała promocja województwa  - mówił Członek Zarządu Stefan Krajewski. 

Wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski podkreslał, że wyjazd tancerzy do Francji nie byłby możliwy bez wsparcia samorządu. 
- To dzięki życzliwym ludziom grupa "Tacy sami" może wziąć udział w festiwalu. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 2 tys. zł od prezydenta Łomży, no i poważną kwotę od marszałka województwa. 

Mode H to festiwal odbywający się od 2005 roku w Tours. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem niepełnosprawności oraz pełna integracja między takimi osobami, a sprawnymi w pełni. Dzięki inicjatywie powiatu łomżyńskiego grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury występowała w Tours już trzy razy, a w listopadzie pojedzie tam już po raz czwarty.
W festiwalu biorą udział integracyjne grupy taneczne z całej Europy. Przygotowują występ według tematu przewodniego podanego przez organizatorów. Prezentacje poszczególnych grup tworzą jedno przedstawienie.
Temat całego spektaklu jest zawsze narzucony odgórnie – mówi choreograf grupy Justyna Wawrzyniak. – W tym roku nazwa programu brzmi „Once Upon A Time...” i będzie on zawierać muzykę z obu kontynentów amerykańskich, a my wybraliśmy sobie Meksyk. Sięgniemy więc do tradycyjnej muzyki meksykańskiej, a skończymy na nowoczesnej. Nasz spektakl będzie trwał około dziewięciu minut.
Na festiwal do Francji poleci grupa opiekunów i 11 tancerzy, w tym kilkoro poruszających się na wózkach inwalidzkich. Koszty przedsięwzięcia finansują oprócz samorządu województwa także starostwo powiatowe w Łomży, prezydent miasta, a także Regionalny Ośrodek Kultury.

***

„Tacy Sami” - grupa powstała w 2010 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Starostwa Powiatu Łomżyńskiego. Motorem do działania było zaproszenie do międzynarodowego projektu MODE H, który od kilku lat odbywa się w mieście Tours we Francji. Projekt zakłada wymianę doświadczeń, poznanie warunków życia osób niepełnosprawnych. Głównym jego celem jest jednak integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez sztukę oraz zmianę świadomości obu środowisk w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

facebook