Dodana: 20 listopad 2017 18:47

Zmodyfikowana: 21 listopad 2017 08:24

„Ambitny, prorozwojowy, nastawiony na drogi” – znamy projekt budżetu województwa na rok 2018

Ponad 826 mln zł. dochodu, wydatki blisko 1 mld, deficyt w wysokości 153 mln. – 20 listopada br. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Skarbnik Henryk Gryko przedstawili dziennikarzom projekt budżetu na rok 2018. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 61proc. to wydatki na inwestycje drogowe. Na jednostki kultury przeznaczono 20 proc. budżetu, a 10 proc. na inwestycje w służbie zdrowia.

Ilustracja do artykułu IMG_0040.JPG

 

- Wypracowaliśmy plan działania na rok 2018, i na kolejne lata, bo inwestycje, które rozpoczniemy w przyszłym roku będą kontynuowane – mówił marszałek Jerzy Leszczyński.- Zamierzamy zrealizować przede wszystkim inwestycje drogowe. Na ten cel mamy zaplanowane 511 mln zł ze środków unijnych. To wymaga od nas zabezpieczenia funduszy na wkład własny, który w tej perspektywie wynosi min. 15% całości kosztów inwestycji.
Wiele z inwestycji zapisanych w projekcie już się rozpoczęła. Największa z nich przebudowa DK 682 Markowszczyzna –Łapy (wartość ponad 201 mln zł.) czy niedawno rozpoczęty remont DW 685 Zabłudów-Nowosady (200 mln).
Jak podkreślał Jerzy Leszczyński, to być może ostatnia okazja, aby skorzystać z wsparcia unijnego na poprawę infrastruktury drogowej w województwie i trzeba koniecznie tę szansę wykorzystać .
- Mamy możliwość połączyć siecią wszystkie nasze najodleglejsze zakątki regionu z miastem wojewódzkim a też uzupełnić drogowe inwestycje krajowe S8, S61, a w przyszłości S19. Ten wysiłek musimy podjąć.
Drugim pod względem wysokości planowanych wydatków jest obszar kultury – na ten sektor zaplanowano 20% z budżetowych pieniędzy. Największa ich część trafi do Opery i Filharmonii Podlaskiej.
- To zawsze budzi pytania i wątpliwości, ale mamy wspaniałą instytucję kultury, w której działa znakomita orkiestra symfoniczna, licząca 120 muzyków, jest teatr operowy i  chór – OiFP spełnia potrójną rolę i ze swoich zadań wywiązuje się świetnie – mówił Henryk Gryko – Za jakość trzeba płacić, a pretendując do miana metropolii musimy dbać o tę instytucję i ją rozwijać.
Warto przypomnieć, że OiFP w tym roku została pozbawiona dotacji z budżetu Białegostoku.
Niestety, w projekcie budżetu na 2018 r. nie zaplanowano wydatków na remont Teatru Dramatycznego.
- Zdajemy sobie sprawę, że budynek Teatru wymaga porządnego remontu, ale musimy z tym poczekać  – mówił Henryk Gryko

Trzecią, pod względem wielkości, pulę pieniędzy otrzymają wojewódzkie szpitale - w tym obszarze szykują się inwestycje na 114 mln zł.
To pieniądze pochodzące z programów unijnych, dlatego również tutaj samorząd województwa musi zabezpieczyć odpowiednią kwotę na wkłady własne.  

Historyczny budżet – pierwszy taki w województwie pod względem dochodów, wydatków, ale również deficytu. Ten ostatni może budzić pewne kontrowersje, ale jak mówił Henryk Gryko zrealizowany deficyt  prawdopodobnie będzie mniejszy od założonego.
- Jesteśmy jednym z najmniej zadłużonych województw w Polsce. Koszty obsługi długu nie są dla naszych finansów bolesne.

Pierwsze czytanie projektu budżetu na 2018 r. odbędzie się w poniedziałek 28 listopada br.podczas sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Uchwała Zarządu w sprawie projektu budżetu znajduje się TUTAJ

ak
video:Bogdan Bednarek 
fot.Anna Augustynowicz

Pliki do pobrania

facebook