Dodana: 23 luty 2018 11:02

Zmodyfikowana: 23 luty 2018 11:02

Znamy laureatów wojewódzkiego etapu Olimpiady Młodych Producentów Rolnych - edycja 2018

Tomasz Gołaszewski, Łukasz Łuniewski, Michał Wojtulewicz, Damian Komosiński i Andrzej Kryński - to zwycięzcy tegorocznej edycji Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Finał etapu wojewódzkiego odbył się 22 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe. Teraz przed nimi etap ogólnokrajowy konkursu.

Ilustracja do artykułu IMG_4539.JPG

Do eliminacji na szczeblu wojewódzkim zakwalifikowało się 41 uczestników. To uczniowie szkół rolniczych, studenci i rolnicy indywidualni z terenu województwa podlaskiego.
Finał Wojewódzki jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap (teoretyczny) obejmuje test wyboru składający się z 50 pytań oraz drugi etap (praktyczny).

Zakres tematyczny konkursu obejmował m.in. produkcję roślinną i  zwierzęcą, mechanizację rolnictwa, ochronę środowiska i odnawialne źródła energii, ekonomikę i zarządzanie, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem prof. Aleksandra Kiryluka z Politechniki Białostockiej,  na podstawie wyników części pisemnej i ustnej egzaminu wyłoniła tych najlepszych z najlepszych.

Pierwsze miejsce zajął Tomasz Gołaszewski – rolnik indywidualny,  drugą lokatę otrzymał student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Łukasz Łuniewski, trzecie miejsce przyznano Michałowi Wojtulewiczowi, uczniowi Zespołu Szkół Rolniczych w Janowie, na czwartym miejscu znalazł się Damian Komosiński z Zespołu Szkół w Wojewodzinie. Piąta lokatę zdobył Andrzej Kryński z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

Teraz przed nimi ogólnopolski finał Olimpiady, który odbędzie się w marcu  podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach.

 Cieszy nas tak liczny udział Was, młodych rolników w przedsięwzięciu, którego ideą jest poszerzanie wiedzy z zakresu branży, która jest główną główna gałęzią gospodarki naszego województwa. – przed rozpoczęciem olimpiady mówił marszałek Jerzy Leszczyński. - Wieś i rolnictwo dla samorządu województwa jest priorytetem i będziemy wspierać każdą inicjatywę, której celem jest podnoszenie wiedzy teoretycznej i praktycznej rolników.

To ważne aby, rozpoczynając samodzielne gospodarowanie, mieć jak najlepszą wiedzę z zakresu swojej branży, a Państwo ją macie, bo sam fakt, że w dzisiejszych zmaganiach bierzecie udział o tym świadczy.- podkreślał Stefan Krajewski. - Dzisiaj nagrodzimy tych, którzy wykażą się największą wiedzą, ale wszyscy jesteście wygrani.  

Na laureatów konkursu czekają nagrody finansowe:
I miejsce – 2 000,00 zł,
II miejsce – 1 500,00 zł,
III miejsce – 1 000,00 zł
IV miejsce – 500,00 zł
V miejsce –  250,00 zł

Finaliści regionalni wezmą również udział w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w terminie 15-16 marca 2018 r. w Kielcach przy okazji targów Agrotech (zapewniamy transport uczestnikom).
Koordynatorem Olimpiady jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej.

ak

 

 

 

 

 

 

facebook