Dodana: 26 październik 2018 08:50

Zmodyfikowana: 26 październik 2018 08:50

Zielone ekrany w Białymstoku

Przy ekranach dźwiękochłonnych wzdłuż głównych ulic Białegostoku jeszcze w tym roku zostaną posadzone pnącza. Miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonanie tej usługi.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Dwa tysiące pnączy z gatunku winobluszcz pięciolistkowy zostanie posadzonych wzdłuż ul. gen. N. Sulika, przy ekranach akustycznych w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej oraz w okolicy kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca. Pnącza pojawią się też w pasie drogowym ul. K. Ciołkowskiego, w okolicach skrzyżowania z ul. A. Mickiewicza.

 Realizacją tego przedsięwzięcia zajmie się firma PROOGRÓD Olaf Gawryluk z Bielska Podlaskiego. Koszt to 99 tys. zł. Wykonawca będzie miał dwa tygodnie (od dnia podpisania umowy) na realizację prac. Ponadto przez dwa lata będzie zobowiązany zajmować się ich pielęgnacją.

 Pnącza maskują duże płaszczyzny ekranów, ale przede wszystkim oczyszczają powietrze i chronią przed hałasem. Zielone ekrany chronią też ptaki i owady przed rozbijaniem się o tafle ekranów.

Wybrane odmiany pnączy są odporne na trudne warunki panujące w obrębie pasów drogowych – np. zasolenie, duże wahania dobowe temperatur, okresowe przesuszenie gruntu.

 Więcej informacji o tym zamówieniu znajduje się na stronie www.bip.bialystok.pl.

za: www.bialystok.pl

facebook