Dodana: 13 luty 2019 16:15

Zmodyfikowana: 13 luty 2019 18:27

Spotkanie z kadrą podlaskich szkół rolniczych

Warsztaty, stypendia, internet szerokopasmowy, wsparcie w tworzeniu nowych kierunków kształcenia – to propozycje złożone przez zarząd województwa dyrektorom podlaskich szkół o profilu rolniczym

Ilustracja do artykułu Oferta współpracy dla podlaskich szkół rolniczych (1).jpg

Uczestników piątkowego (8 lutego br.) spotkania powitała w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

– Szkoły rolnicze, których jesteście Państwo przedstawicielami, to ważne ogniwo w tym wszystkim, co na dzisiejszym spotkaniu przedstawiciele urzędu chcą Państwu zaproponować – podkreśliła.

 

— Mamy pomysł na szkoły rolnicze – oświadczyła Agnieszka Godlewska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki. – Mam nadzieję, że przynajmniej niektórzy z Państwa, będą bliscy tej koncepcji.

A  ta dotyczy uruchamiania kierunków kształcenia związanych z rolnictwem ekologicznym i zrównoważonym. Czas jest ku temu sprzyjający, bo jak podkreśliła pani dyrektor, z jednej strony mamy rosnący popyt na zdrową żywność , z drugiej nadwyżkę zawodów rolniczych i problemy z rekrutacją do szkół tego typu.

– Jeśli któreś z Państwa zechce uruchomić tego typu kierunek kształcenia w swojej szkole, deklarujemy pomoc – zapowiedziała dyrektor Godlewska. – Obecnie nikt nie kształci w tym kierunku. Szkoda, bo mamy szczególnie sprzyjające do tego warunki i promujemy się jako region zielony i czysty.

Tematem wzbudzającym podczas spotkania spore zainteresowanie była kwestia dostępu do szerokopasmowego Internetu. Informacji na ten temat udzielała Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP (prezentacja w załączniku).

Sporo propozycji dla szkół rolniczych miał organizator spotkania Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. Począwszy od konkursu wiedzy o pszczelarstwie i życiu pszczół, przez konkurs „Gotuj z klasą” skierowany do szkół o profilu gastronomicznym, a skończywszy na trwającym obecnie naborze wniosków na operacje realizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Uczestniczący w spotkaniu Bronisław Puczel, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, zaoferował możliwość wizytacji pól doświadczalnych kierowanej placówki przez młodzież szkolną.  

Swoją ofertę przedstawili też pracownicy departamentów: kultury i dziedzictwa narodowego (stypendia artystyczne, konkursy ofert – prezentacja w załączniku) a także departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego (wsparcie kształcenia zawodowego w ramach RPOWP 2014-2020 – prezentacja w załączniku)

 

ms

 

Pliki do pobrania

facebook