Dodana: 26 listopad 2018 11:10

Zmodyfikowana: 26 listopad 2018 11:10

Spotkanie pszczelarzy w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku

Walka z warrozą, jedną z powszechnych chorób pszczół, była tematem szkolenia skierowanego do pszczelarzy z województwa podlaskiego oraz miłośników pszczelarstwa naszego regionu. Spotkanie odbyło się w niedzielę, 25 listopada br. w auli Urzędu Marszałkowskiego.

Ilustracja do artykułu spotkanie pszczelarzy (1).JPG

Tematyka szkolenie, przez wzgląd na swoją przydatność, przyciągnęła liczną grupę zainteresowanych.

- Szacuję, że było nas na pewno powyżej setki – ocenia Wojciech Tryzna, Prezes Podlaskiego Związku Pszczelarzy w Białymstoku. – Nie ma się co dziwić: po pierwsze dlatego,  że temat jest interesujący. Warroza dotyka w różnym stopniu w zasadzie każdego ula. Od lat 80. jest najbardziej zjadliwą, rujnującą pasieki chorobą. A druga kwestia to doskonały termin szkolenia. Obecnie pszczoły ze względu na niską temperaturę nie opuszczają uli, zbijają się w kłęby i czekają na wiosnę, więc pszczelarze mają po prostu mniej pracy w pasiece i więcej czasu na dokształcanie.

Szkolenie o nazwie „Efektywne zwalczanie pasożyta Varroa destructor przy ograniczonym zastosowaniu środków warrozobójczych” poprowadziła dr hab. Małgorzata Bieńkowska, kierownik Zespołu Pracownik Hodowli Pszczół w Zakładzie Pszczelnictwa działającym przy Instytucie Ogrodnictwa w Puławach, znana i ceniona popularyzatorka pszczelarstwa.

Szkolenie jest jednym z cyklu spotkań przeznaczonych dla podlaskich pszczelarzy oraz miłośników pszczelarstwa, organizowanych przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego we współpracy z zrzeszeniami pszczelarskimi naszego regionu. Doskonale wpisują się one w zakres działań Urzędu Marszałkowskiego mających na celu wsparcie podlaskiego pszczelarstwa, stymulowanie jego rozwoju oraz nadanie mu właściwej rangi  w społeczeństwie i rolnictwie.

ms

facebook