Dodana: 11 czerwiec 2019 15:53

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2019 15:53

Wojewoda apeluje o rozwagę – upał jeszcze przez kilka dni

Rozsądek, wrażliwość na drugiego człowieka i samopomoc – to elementy niezbędne przy ponad 30-stopniowym upale. Bogdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski apelował dziś do mieszkańców regionu o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa koniecznych przy tak wysokich temperaturach. Poinformował też o działaniach administracji rządowej

Ilustracja do artykułu DSCF2686.JPG

Według prognoz synoptyków ponad 30-stopniowe upały w Podlaskiem potrwają na pewno do 13 czerwca br. Wojewoda poinformował, iż stosowne ostrzeżenia dotarły już do samorządów, administratorów sieci energetycznych, operatorów drogowych i kolejowych, aby zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców, ale też mienie niezbędne do zachowania ciągłości usług publicznych.  

- Zaapelowaliśmy do przewoźników, by w razie spóźnień np. na kolei, pasażerowie mieli swobodny dostęp do wody pitnej i aby  uprzednio informować podróżnych o ewentualnych opóźnieniach – mówił wojewoda podczas konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Dodał, że informacje o utrudnieniach w ruchu kołowym mają być z kolei dostarczane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad a następnie przekazywane mieszkańcom poprzez Regionalny System Ostrzegania. Szczególną uwagę wojewoda zwrócił także na wsparcie i niezbędną pomoc osobom wymagającym opieki. – Zwróciliśmy się z prośbą o poświęcenie im szczególnej uwagi do samorządów i instytucji, które na co dzień się tym zajmują. Dużo zależy jednak od nas samych, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na swoje bezpieczeństwo, ale także na innych: sąsiadów, osoby, które wymagają stałej opieki i wsparcia, dzieci, starszych.

Obecny podczas konferencji prasowej Mirosław Sienkiewicz, z-ca Dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku poinformował, iż na godz. 13.00 w dniu 11 czerwca br. nie było informacji o szczególnych wypadkach jak m.in. przerwy w dostawie prądu czy wody. Zachęcał jednak do korzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej Regionalnego Systemu Ostrzegania. Jej użytkownicy dostają nie tylko ostrzeżenia dotyczące silnych burz, wiatrów, ale także innych niebezpiecznych zdarzeń, np. drogowych.

- Ponadto można tu sprawdzić warunki atmosferyczne i ostrzeżenia dla innych miejsc, np. tych, do których wybieramy się na urlop – zachęcał Sienkiewicz. Aplikacja zawiera też poradniki, m.in. o tym jak udzielić pierwszej pomocy lub zachować się podczas burzy czy powodzi.

Aplikację można pobrać na stronach:

 

W załącznikach materiały poradnikowo-informacyjne.

art

fot. Marcin Nawrocki/wrotapodlasia

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook