Dodana: 21 kwiecień 2016 13:33

Zmodyfikowana: 21 kwiecień 2016 13:33

Suwałki na 3 miejscu z wydatkami na kulturę

Miasto Suwałki zajęło 3 miejsce wśród miast na prawach powiatu w zestawieniu wydatków na kulturę per capita w latach 2010-2014. Tak wynika z najnowszego rankingu przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W ubiegłym roku – w podobnym rankingu Wspólnoty – tyle, że dotyczącym sportu Suwałki zajęły również 3 miejsce, przegrywając z Płockiem o 1 grosz.

Ilustracja do artykułu park_konopnickiej.jpg

Jak podaje ranking „Wspólnoty” w latach 2010-2014 Miasto Suwałki na kulturę przeznaczyło aż 89 283 187,16 zł co daje 5,81% udziału wydatków na kulturę w całym budżecie miasta. Warto zaznaczyć, że w 2015 roku na kulturę Miasto Suwałki przeznaczyło aż 11.023.983 zł a w 2016 zaplanowało do wydania 10.135.000 zł.

– Cieszę się, że tak wysoka pozycja, którą zajęliśmy w rankingu Wspólnoty, przekłada się bezpośrednio na rozwój kultury w Suwałkach. W latach 2010-2014 udało nam się nie tylko wybudować nowoczesny obiekt Suwalskiego Ośrodka Kultury czy przeprowadzić generalny remont Muzeum Okręgowego ale też umocnić naszą sztandarową imprezę Suwałki Blues Festival oraz wprowadzić szereg innych wydarzeń kulturalnych jak chociażby cyklicznie organizowane koncerty na nowym Placu Marii Konopnickiej pn. „Na dywaniku u Marii”– informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

ranking Wspólnota

To głównie duże inwestycje które obecnie zapewniają Suwalczanom dostęp do kultury na najwyższym poziomie zdeterminowały wynik w rankingu „Wspólnoty” jednak trzeba mieć na uwadze, że inne miasta, które zajęły 1 i 2 miejsce (Sopot i Zamość) również realizowały zadania często o wiele większe niż Miasto Suwałki.

W przyszłych latach Miasto Suwałki będzie chciało wykonać remont budynku Muzeum Marii Konopnickiej, w celu przystosowania go do współczesnego muzealnictwa. Kapitalny remont przejdzie również budynek Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza, którego modernizacja obejmie kompleksowe prace w budynku, termomodernizację, przebudowę i modernizację wnętrza wraz z infrastrukturą techniczną i informacyjną.

Szacuje się, że koszt obu inwestycji może pochłonąć blisko 11 mln. zł. Pieniądze na ten Miasto Suwałki chce pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wnioski na dofinansowanie obu inwestycji zostały już złożone w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie.

Za: UM Suwałki

facebook