Dodana: 31 maj 2016 09:01

Zmodyfikowana: 31 maj 2016 14:29

Suwałki miastem zdrowia

W Suwałkach zostanie uruchomiony pilotażowy program pod nazwą „Miasto Zdrowia”, który będzie funkcjonował w oparciu o nowoczesne urządzenia elektroniczne. Miasto Suwałki będzie jednym z partnerów przy realizacji tego programu. Jego liderem jest firma COMARCH S.A., która w ramach podpisanej umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma wykonać instalację demonstracyjną Platformy Teleinformatycznej „Miasto Zdrowia”.

Ilustracja do artykułu 723348.jpg

Porozumienie między firmą Comarch oraz interesariuszami projektu - Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Szpitalem Wojewódzkim w Suwałkach, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Suwałkach, Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medycyny Szkolnej i Promocji Zdrowia „SANITAS” w Suwałkach oraz Miastem Suwałki zostało podpisane 30 maja.

- Dzięki ambitnemu projektowi firmy Comarch testujemy w Podlaskim pilotażowe rozwiązania z zakresu telemedycyny. Wybór padł właśnie na Suwałki – podkreśla Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz -  Realizując ten projekt udostępniamy wojewódzka platformę powstała w ramach projektu "Podlaski System Informacyjny E-zdrowie".

– W dzisiejszym świecie, który coraz bardziej opiera się na zaawansowanej technologii informatycznej, również i nasze zdrowie zależy od tego jak rozwijają się nowoczesne aparatury medyczne i cała branża IT – mówił przed podpisaniem umowy prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz– Dlatego też w ramach programu „Miasto Zdrowia” zostaną przeprowadzone innowacyjne prace badawcze i wytworzone demonstracyjne, nowoczesne i unikalne na skalę całej Polski elektroniczne usługi, które będą miały za cel poprawić komfort życia mieszkańców Suwałk – oczywiście w aspekcie zdrowotnym – dodał.

W ramach programu do suwalskiego szpitala zostaną dostarczone nowoczesne urządzenia telemedyczne – na przykład: Zdalne KTG, Przenośne Stanowisko Telemedyczne, Aparaty przenośne do diagnostyki EKG, Aparaty telemetryczne do monitoringu EKG Pacjentów na terenie szpitala, urządzenia klasy medical-hub oraz Przycisk Życia. Wytworzona zostanie także platforma teleinformatyczna, pozwalająca na realizację zdalnych usług medycznych oraz integrująca dane medyczne i wytworzone urządzenia, w skład której wejdą także systemy Elektronicznej Książeczki Zdrowia i Platformy Analitycznej i Raportującej.

 

Całość wytworzonego systemu umożliwi udostępnienie mieszkańcom miasta następujących usług demonstracyjnych:

 

Zdalna Położna, która jest dedykowana kobietom w ciąży i wykorzystuje urządzenie KTG

Zdalna Pielęgniarka, dla dzieci w wieku szkolnym, do wykonywania badań profilaktycznych i przesiewowych, wykorzystująca Przenośne Stanowisko Telemedyczne

Zdalna Rehabilitacja i Profilaktyka, dla wszystkich, wykorzystująca aparaty przenośne do diagnostyki EKG oraz urządzenia telemetryczne do monitoringu EKG pacjentów na terenie szpitala

Zdalna Opieka, dedykowana osobom w podeszłym wieku, wykorzystująca urządzenia klasy medical-hub oraz Przycisk Życia

Zdalna Poradnia, dla wszystkich osób, umożliwiająca m.in. zdalną konsultację.

 

Elektroniczna Książeczka Zdrowia wraz z wbudowanym systemem ekspertowym będzie realizować zaawansowane przetwarzanie danych medycznych, a Platforma Analityczna i Raportująca, umożliwi władzom województwa, powiatu oraz miasta analizę trendów zjawisk społecznych, medycznych, ekonomicznych i epidemiologicznych oraz rekomendowanie mieszkańcom miasta zindywidualizowanych ofert usług, produktów lub wydarzeń prozdrowotnych dopasowanych do ich upodobań i stylu życia.

 

Głównym założeniem projektu jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną od momentu narodzin, przez całe życie, a równolegle kształtowanie przestrzeni usług opieki zdrowotnej dostępnej w Suwałkach.

 

Miasto Suwałki będzie jednym z partnerów przy realizacji tego programu. Jego liderem jest firma COMARCH S.A., która w ramach podpisanej umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma wykonać instalację demonstracyjną Platformy Teleinformatycznej „Miasto Zdrowia”. Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Umowa zakłada dofinansowanie w wysokości 8.385.401,60 zł, a łączna wartość realizacji programu „Miasto Zdrowia” to aż 20.963.504,00 zł.

źródło: UM Białystok
fot.: UM Suwałki i Suwałki Info

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook