Dodana: 3 sierpień 2017 13:41

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2017 13:41

Forte dołoży się do budowy pasa startowego w Suwałkach

10 milionów złotych przekażą Miastu Suwałki FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A na budowę pasa startowego, który ma powstać w sąsiedztwie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W środę (2 sierpnia br.) prezydent Czesław Renkiewicz i prezes zarządu Fabryki Mebli „Forte” Maciej Formanowicz podpisali w tej sprawie umowę. Budowa wartego ok. 16 milionów pasa startowego rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Ilustracja do artykułu podpisanie-umowy-z-FORTE-na-lotnisko-4.jpg

To ewenement na skalę nie tylko naszego województwa ale też całego kraju by prywatna firma przekazała samorządowi tak olbrzymie środki finansowe. Nigdy nie słyszałem o takim geście. Bardzo serdecznie dziękuję za ten akt i tak dobrą współpracę pomiędzy Miastem Suwałki, a FABRYKAMI MEBLI „FORTE” – podkreślał Czesław Renkiewicz.

 

FORTE posiada na terenie Suwałk Oddział Spółki (fabrykę mebli) i jest w trakcie realizacji inwestycji, na którą składają się: hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i planowana fabryka mebli wraz z infrastrukturą logistyczną. Inwestycja, kosztem blisko 700 milionów złotych, powstaje na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dubowie. Docelowo zatrudnionych zostanie tam ponad 1000 osób. Aktualnie jest to największa tego typu inwestycja realizowana nie tylko w Polsce, ale też Europie, dlatego w interesie FORTE jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do zakładów zlokalizowanych na terenie Suwałk. Cała inwestycja jest bardzo kosztowna w związku z czym musimy zapewnić sobie ciągłość procesu w pracy fabryk –mówił Maciej Formanowicz.

Czesław Renkiewicz zapowiedział, że  jeszcze w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę pasa startowego. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie września i października tego roku. Nowy pas startowy  powinien być gotowy do użytku we wrześniu 2018 roku. W listopadzie 2018 roku zostanie wykonana rejestracja zmian na lotnisku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i tym samym obiekt zostanie dopuszczony do użytkowania.

 

Zakres prac na lotnisku:

 

budowa głównej drogi startowej o długości 1320 m i szerokości 30 m o nawierzchni sztucznej (asfaltowej lub betonowej) z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej 60m od każdego progu drogi startowej;

budowa płaszczyzny do zawracania o nawierzchni sztucznej (asfaltowej lub betonowej);

budowa płyty postojowej o nawierzchni sztucznej (betonowej);

budowa drogi kołowania o nawierzchni sztucznej (asfaltowej);

budowa drogi startowej o długości 800m i szerokości 60 m wraz z jej zabezpieczeniem poza progiem po obu stronach po 30 m i z zabezpieczeniem krawędzi bocznych po 10m, o nawierzchni naturalnej, darniowej;

budowa niezbędnej infrastruktury technicznej, tj.:

odwodnienia liniowego wraz z separatorem i instalacją rozsączającą,

sieci wodociągowej przeciwpożarowej, obwodowej z hydrantami zewnętrznymi, zasilanej z przeciwpożarowego zbiornika,

dróg pożarowych o nawierzchni żwirowej i częściowo sztucznej,

oświetlenia, w tym nawigacyjnego i płaszczyzny do zawracania,

instalacji elektrycznych do zainstalowania dwóch oświetleniowych wskaźników kierunku wiatru,

budowa ogrodzenia lotniska z bramami przesuwnymi,

W ramach realizowanej inwestycji  zostanie nie tylko wybudowany nowy pas startowy ale także cała infrastruktura pozwalająca na prawidłowe funkcjonowanie lotniska.

 

O FABRYKACH MEBLI „FORTE” S.A.

 

FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. to polski i europejski lider produkcji mebli do samodzielnego montażu. Spółka posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku oraz Hajnówce. Całkowita powierzchnia produkcyjna fabryk wynosi 120 tys. m², zaś powierzchnia magazynowa 75 tys. m². Każdego roku Spółka wprowadza do oferty blisko 1 500 nowych wzorów.

 

Spółka została założona w 1992 r. przez Macieja Formanowicza – Prezesa Zarządu FORTE, a w 1996 r. zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.. FORTE to jeden z największych polskich eksporterów – sprzedaje swoje produkty w ponad 40 krajach świata (poprzez sieć ponad 4,5 tys. odbiorców – partnerów biznesowych), a ponad 80 proc. całej produkcji Spółki trafia za granicę. Produkcja FORTE w 2016 r. wyniosła  3,9 mln sztuk mebli, a wartość sprzedaży osiągnęła rekordowy wynik  –  1 090 mln zł.

 

 źródło: UM Suwałki 

facebook