Dodana: 3 grudzień 2017 09:35

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2017 09:35

100 kg sandacza i szczupaka w Zalewie Arkadia – oczyszczanie zalewu w Suwałkach

Zmiana rybostanu i postawienie na gatunki drapieżne. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie ma to być jedną z recept na oczyszczenie wody w „Arkadii”. W piątek (1 grudnia) do wód zbiornika wpuszczono ok 100 kg szczupaka i sandacza.

Ilustracja do artykułu 03-1.jpg

Zmiana rybostanu i postawienie na gatunki drapieżne. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie ma to być jedną z recept na oczyszczenie wody w „Arkadii”. W piątek (1 grudnia) do wód zbiornika wpuszczono ok 100 kg szczupaka i sandacza.

W połowie tego roku Władze Suwałk zmieniły swoje podejście do tego Zalewu Arkadia. W ubiegłym roku był pomysł by spuścić całą wodę ze zbiornika, wyczyścić dno Zalewu i napełnić go wodą ponownie. Postanowiono jednak wcześniej – co okazało się dobrym pomysłem – przeprowadzić szczegółowe badania skąd bierze się w ogóle zanieczyszczenie, a w efekcie sinice. Okazało się, że ani wędkarze, ani ptaki nie są źródłami zanieczyszczeń zalewu Arkadia w Suwałkach. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, którzy przygotowali bardzo szerokie badania w tym temacie zwrócili uwagę na istotne fakty.

– Fachowcy wykryli, że wodzie Zalewu szkodzi zanieczyszczona związkami fosforu i azotu  Czarna Hańcza, która zasila akwen. Rzeka aż w 96% ma wpływ na stan zanieczyszczenia wody. Dlatego, aby zadbać o akwen, musimy w pierwszej kolejności zadbać o rzekę. Należy ustalić, skąd do rzeki trafiają zanieczyszczenia i już w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Kolegium Prezydenta będziemy decydować jakie badania będą w tym zakresie przeprowadzone – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Ponadto naukowcy ustalili, że potrzebna jest zmiana struktury rybostanu. W Zalewie Arkadia jest za dużo płoci i uklei, a za mało drapieżników, na przykład sandaczy czy szczupaka. Dlatego też w piątek, 1 grudnia do Zalewu Arkadia wpuszczono ok 50 kg szczupaka i ok 50 kg sandacza. Te gatunki ryb naukowcy z UWM wskazali jaki dobrze rozwijające się w „Arkadii”. Będą one też zjadały drobne ryby, takie jak płotka i ukleja, które żywią się między innymi fitoplanktonem.

Jeśli czyszczenie rzeki i zmiana rybostanu nie pomoże potrzebna będzie budowa tak zwanego odstojnika. Chodzi o wydzielenie w akwenie zbiornika, w którym na pewien czas będzie gromadzić się woda z rzeki. Do Zalewu będzie wtedy spływała tylko część wody pozbawionej osadów.

Odmulanie dna ma być ostatecznym środkiem, kiedy zawiodą pozostałe.

Ważny komunikat!

W związku z  zarybieniem, od 1 do 8 grudnia wprowadza się całkowity zakaz wędkowania na Zalewie Arkadia!

źródło: UM Suwałki
oprac.ak

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook