Dodana: 28 październik 2017 10:31

Zmodyfikowana: 28 październik 2017 10:31

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend

W nocy z 28 na 29 października przestawimy zegarki na czas zimowy.. Spać będziemy godzinę dłużej. Wskazówki zegara trzeba cofnąć z godziny 3:00 na 2:00.

Ilustracja do artykułu alarm-clock-590383_960_720.jpg

Zmiana czasu obowiązuje dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie, co do tych korzyści są podzielone. Niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że energia zużywana na oświetlenie stanowi obecnie tylko niewielki procent kosztów.
Dyskusja o zasadności zmiany czasu toczy się od kilku lat. Niedawno,  do komisji sejmowych trafił projekt autorstwa PSL, który zakłada „zatrzymanie czasu letniego. Projekt został poparty jednogłośnie prze sejmową komisję spraw wewnętrznych i administracji. Zatem moglibyśmy liczyć na to, że to będzie ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy w Polsce. Niestety, jak się okazuje, obowiąuje nas dyrektywa unijna z 2001 r., która synchronizuje datę i czas wprowadzenia zmian czasu  w państwach  Unii Europejskiej. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie transportu,  komunikacji  i  tych gałęzi przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.

Czas letni i zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. Do czasu letniego wrócimy w ostatni weekend marca.

fot.pixabay

ak

facebook