Dodana: 23 wrzesień 2017 12:08

Zmodyfikowana: 23 wrzesień 2017 12:08

Wielki jubileusz - PSS Społem w Białymstoku świętuje 120 lat istnienia

Rozwinięta sieć sklepów, tysiące produktów, placówki gastronomiczne, centrum konferencyjno- bankietowe, domy handlowe i własna produkcja – Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Białymstoku na lokalnym rynku istnieje już 120 lat. Z tej okazji, 22 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta Gala, podczas której dostojna jubilatka - Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” została uhonorowana Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego. To samorządowe wyróżnienie otrzymali również obecny prezes zarządu PSS Społem Mieczysław Dąbrowski i była prezes Firmy Danuta Sosińska W imieniu Zarządu Województwa, odznaki wręczył marszałek Jerzy Leszczyński.

Ilustracja do artykułu 1.JPG

W uroczystościach jubileuszowych wzięli też udział m.in. wojewoda podlaski  Bohdan Paszkowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezes Podlaskiej Izby Przemysłowo Handlowej Witold Karczewski, samorządowcy, pracownicy i kontrahenci Firmy.  

- 120 lat na rynku, w dodatku ze znakomitymi wynikami finansowymi  i w ciągłym rozwoju przy tak ogromnej konkurencji – to imponujące – mówił marszałek Jerzy Leszczyński podczas wystąpienia na Gali – Gratuluję wspaniałego jubileuszu, ale też w imieniu samorządu województwa i swoim chciałbym Wam podziękować – za promowanie podlaskich wytwórców, za to, że w tak znaczący sposób przyczyniacie się do rozwoju regionu i że stanowicie doskonałą markę stolicy województwa

Historia PSS Społem sięga roku 1897, kiedy to odbyło się zabranie założycielskie pierwszego Stowarzyszenia Spożywców w Białymstoku. 
- Dokumenty rejestracyjne zostały zgłoszone przez policmajstra z Białegostoku do Grodna, ale tam urzędnicy nie bardzo wiedzieli co z tym fantem zrobić. Odesłali więc wszystko do Petersburga. Władze carskie nie były przyjaźnie nastawione do polskich ruchów, a spółdzielnia to przecież demokratyczne rządy. Dlatego długo zwlekały z rejestracją spółdzielni i zarejestrowano ją dopiero w następnym roku w maju.
Później był jeszcze jeden incydent związany z caratem i władzami. Kiedy w 1910 roku białostocka spółdzielnia chciała przystąpić do związku Społem w Warszawie, by poczuć się mocniej, władze carskie na to się nie zgodziły. Musiała więc dalej działać samodzielnie i sama walczyć z konkurencją. Początki łatwe nie były, konkurencja torpedowała działania spółdzielni. Kiedy spółdzielnia chciała kupić towar musiała płacić gotówką, nie udzielano jej kredytów. A że w tym rejonie było dużo fabryk, szczególnie włókienniczych, w których robotnicy zarabiali bardzo mało, stąd taka instytucja jak stowarzyszenie spożywców była bardzo potrzebna. Dbała o swoich członków, ale także można było w niej kupić artykuły spożywcze, i nie tylko, w godziwych cenach - opowiadał podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przed Galą, prezes zarządu PSS Społem Mieczysław Dąbrowski.

Pierwszy sklep  spółdzielnia prowadziła przy ulicy Kilińskiego. Po pierwszej wojnie światowej powstała druga spółdzielnia „Zjednoczenie”, a pierwsza odnowiła swoją działalność. Po pewnym czasie Zjednoczenie przejęło stowarzyszenie.
Firma przetrwała dwie wojny światowe, radziła sobie w PRL-u, przebrnęła przez trudny czas transformacji gospodarczej i cały czas pomimo ostrej konkurencji świetnie sobie radzi.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem to w pewien sposób symbol Białegostoku i kawał historii miasta. Od lat jest też największą spółdzielnią w Polsce.
 -Od wielu lat jesteśmy największą spółdzielnią w Polsce, choć mieścimy się na tzw. „ścianie wschodniej” - mówił podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przed Galą prezes zarządu PSS Społem Mieczysław Dąbrowski  - Nasze obroty za 2016 rok to ponad 360 milionów złotych netto. Były prawie dwa razy wyższe od spółdzielni, która zajęła drugie miejsce w takim zestawieniu. To świadczy o skali naszej działalności. A prowadzimy działalność zdywersyfikowaną, wielobranżową.
Mieczysław Dąbrowski podkreślał, że sukces „Społem” to przede wszystkim dbałość o pracowników, szacunek dla klientów, tradycja i wysoka jakość oferowanych produktów, wśród których dominują produkty podlaskich przedsiębiorstw.
W ofercie PSS Społem dominują  sklepy ogólnospożywcze, m.in. dwanaście nowocześnie wyposażonych supermarketów, zajmujących łączną powierzchnię ok. 15 tys. m2.
Każdy z nich oferuje ponad 10 000 pozycji asortymentowych, wśród których czołowe pozycje zajmują  wywodzące  się bezpośrednio z własnej produkcji:  wędliny, garmażerka, pieczywa oraz ciasta i wyroby ciastkarskie.
Produkcja odbywa się w dwóch piekarniach, ciastkarni, zakładzie przetwórstwa mięsnego  i zakładzie garmażeryjnym, które oprócz własnych sklepów zaopatrują również wielu innych odbiorców z miasta i okolic.

Poza własną produkcją Firma posiada także sieć gastronomiczną - trzy bary szybkiej obsługi  oraz duże centrum gastronomiczno - konferencyjno-bankietowe  Centrum Astoria.

Ale PSS Społem Białystok to nie tylko sieć sklepów ogólnospożywczych i gastronomii. Posiada także dwa domy handlowe oraz dwa sklepy z artykułami gospodarstwa domowego z bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertą produktów.
Firma zatrudnia blisko 1700 pracowników.

Podczas Gali Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, w imieniu Zarządu i Sejmiku Województwa Podlaskiego uhonorował Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promowania spółdzielczości i marki „Społem”Danutę Sosińską -  Prezes Zarządu Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w Białymstoku w latach 1990- 2010 i obecnego prezesa  Firmy Mieczysława Dąbrowskiego.Odznakę Honorową otrzymała również Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem.
W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia samorządowego czytamy:
"Od 120 lat Spółdzielnia kontynuuje bogate tradycje ruchu spółdzielczego, wygrywa z konkurencją, ma swoich wiernych klientów. Rozwój Spółdzielni przyczynia się do promowania Białegostoku i województwa podlaskiego ponieważ jest to najlepsza spółdzielnia Społem w Polsce. Produkty, usługi i wydarzenia spod znaku Społem budują nowoczesny obraz województwa podlaskiego. Firma bazuje na rodzimym kapitale, opiera się na produkcji krajowej, Może poszczycić się wieloma krajowymi certyfikatami i nagrodami za tworzenie polskiej marki." 

 

ak
fot.Wojciech Oksztol

facebook