Dodana: 13 kwiecień 2017 09:34

Zmodyfikowana: 13 kwiecień 2017 09:34

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne

Zakończył się Wielki Posta. Dzisiaj początek obrzędów Triduum Pachalnego. Chrześcijanie wspominają Mękę i Zmartwychwstanie Pańskie

Ilustracja do artykułu last-supper-490921_960_720.jpg

Ten dzień otwiera nabożeństwo Krzyżma świętego, celebrowane w kościołach katedralnych przez biskupa i prezbiterów danej diecezji. Biskup święci oleje chorych, katechumenów i święte krzyżmo. Kapłani zabierają nowe oleje do swoich parafii, stare zaś się spala.

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i eucharystię.
Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje "niezakończona" – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy, Liturgia jest kontynuowana w Wielki Piątek.

Liturgii wielkoczwartkowej towarzyszy również obrzęd umywania nóg .
Podczas uroczystości biskupi myją nogi dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom.

Pierwszy dzień Triduum Paschalnego trwa do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek wieczorem, kiedy to zaczyna się drugi dzień Triduum Paschalnego. On z kolei kończy się w sobotni wieczór w momencie rozpoczęcia uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna trzeci dzień Triduum - Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego triduum rozumie się jako trzy etapy misterium odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary; etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.

U wiernych cerwkwi prawosławnej , czwartek jest pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac.

Dzień rozpoczyna poranna liturgia. Wieczorem wierni ponownie przyjdą do cerkwi, by uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych.

Wielki Czwartek to dzień Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii. Wieczorem, w trakcie Utrenii Strastiej (jutrzni Wielkiego Piątku), czytanych jest 12 fragmentów Ewangelii, mówiących o wydarzeniach od Wieczerzy Pańskiej do pogrzebu Jezusa. 

oprac.ak

fot pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook