Dodana: 6 styczeń 2018 11:21

Zmodyfikowana: 6 styczeń 2018 11:21

Święta Bożego Narodzenia wiernych prawosławnych i grekokatolików

Dziś, sobota 6 stycznia wigilia świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim. Tradycyjna kutia, barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, ryby, kisiel z pewnością znajdą się na wieczerzy wigilijnej w większości prawosławnych domów w Podlaskiem. o 17:00 w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku zostanie odprawione nabożeństwo całonocnego czuwania.

Ilustracja do artykułu snc17-4-.JPG

Wyznawców prawosławia i wszystkich wiernych obrządku wschodniego w wigilę obowiązuje ścisły post. Ale przygotowania do tego święta trwają jednak znacznie dłużej, a Boże Narodzenie poprzedza czterdziestodniowy post, w dniu poświęconym św. apostołowi Filipowi, stąd zwany jest „Filipowym”.

Posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) - odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.

Rano, w dniu wigilii, w parafii św. Mikołaja Cudotwórcy odprawiona została Święta Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma, po zakończeniu której nabożeństwo wielikoj wieczerni.

W niedzielę 7 stycznia w pierwszy dzień Bożego Narodzenia zostanie odprawione nabożeństwo utrznia (utrenia) oraz Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego.


Fot. www.orthodox.bialystok.pl

Zobacz też obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe w Podlaskiem: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/obrzedy-i-zwyczaje-bozonarodzeniowe-w-podlaskiem.html

facebook