Dodana: 14 lipiec 2017 15:00

Zmodyfikowana: 14 lipiec 2017 15:01

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odwiedzają Białystok i Podlaskie

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” spędzają w naszym regionie wakacje. Obóz rozpoczął się od uroczystej mszy św. w piątek 14 lipca. 700-osobowa grupa młodzieży, ubranej w żółte koszulki, spędzi w Białymstoku i województwie podlaskim 11 dni zgłębiając historię i kulturę regionu. Poinformowali o tym na dzisiejszej, 14 lipca konferencji prasowej: bp Henryk Ciereszko, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i ks. Dariusz Kowalczyk przewodniczący zarządu Fundacji.

Ilustracja do artykułu IMG_5647.JPG

Stypendyści przyjechali na zaproszenie abp. Edwarda Ozorowskiego i prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

- W styczniu 2016 r. podczas corocznego spotkania opłatkowego miast papieskich zgłosiłem akces i wczoraj młodzież przyjechała do Białegostoku – powiedział Tadeusz Truskolaski – Mam nadzieję, że Białystok im się spodoba i do nas wrócą, może na uczelnie.

Stypendystom towarzyszy hasło „Białystok – Miasto Miłosierdzia”.

- To hasło to wielkie wyzwanie do działania. Obóz jest okazją, by przybliżyć postać naszego błogosławionego ks. Michała Sopoćki i św. Faustyny Kowalskiej – powiedział bp. Henryk Ciereszko.

W sobotę młodzież odwiedzi Jurowce i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, gdzie odbędzie się festyn.

- Chcemy pokazać tradycję naszego regionu i jego wielokulturowość – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński zapraszając jednocześnie na festyn. – Chcemy zapoznać młodzież z pięknem naszego regionu i gościnnością jego mieszkańców. Mam nadzieję, że po zwiedzeniu naszego regionu, wrócą do nas – na studia, zawodowo lub tylko turystycznie.

- Chcemy poznać ks. Sopoćkę i poznać silny prężny kościół w tym regionie – dodał ks. Dariusz Kowalczyk dziękując władzom miasta i regionu za zaproszenie. Przybliżył tez działalność Fundacji.

Idea stworzenia Fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Rok później, z inicjatywy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, do życia została powołana Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jako organizacja, której działalność ma na celu upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Stypendyści to młodzi ludzie (gimnazjum, liceum, ale też studenci), z małych miejscowości, z rodzin wielodzietnych (rekordzista ma 16 rodzeństwa). W tym roku fundacja wypłaciła stypendia dla 2 tysięcy osób. W ciągu tych kilkunastu lat działalności stypendystami byli Polacy z Ukrainy, Uzbekistanu, a nawet Tybetu.

Idea takich obozów wakacyjnych dzięki gościnności diecezji oraz prezydentów miast, marszałków województw i wielu instytucji zrodziła się w 2001 r. Od tamtej pory młodzież ma okazję poznawać różne zakątki Polski.

Od soboty, 15 lipca stypendyści rozpoczną zwiedzanie regionu, będą m.i. w Muzeum Wsi, Sokółce i Świętej Wodzie. W niedzielę odwiedzą 35 białostockich parafii. Podczas niedzielnych nabożeństw będą modlić się za wszystkich darczyńców, opowiedzą o działaniach Fundacji, które pomagają spełniać ich marzenia i rozwijać talenty. Dwa pierwsze dni przyszłego tygodnia spędzą w białostockich uczelniach, dzięki czemu poznają naszą ofertę edukacyjną. Planowane są wyjazdy do Krainy Żubra i nad polską Amazonkę, nad bagna biebrzańskie i szlak tatarski.

Piątek, 21 lipca, będzie Dniem Skupienia. Młodzież wysłucha wykładów podczas konferencji związanych z nauczaniem Jana Pawła II oraz życiem bł. ks. Michała Sopoćki. Po południu, o godz. 16.30, odbędzie się msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wieczorem, o godz. 20.00, stypendyści zapalą lampiony Iskry Miłosierdzia. Następnie przejdą z Sanktuarium do Katedry, gdzie odśpiewają Apel Jasnogórski. Sobotę, 22 lipca, młodzież spędzi na zabawach integracyjnych podczas Dnia Sportu. Obóz zakończy się 23 lipca mszą św., a także koncertem zespołów „Winnica” i „Tylko Ty” na Rynku Kościuszki. Tego samego dnia TVP wyemituje na żywo z Białegostoku program „Między Ziemią a Niebem”.

 

facebook