Dodana: 17 wrzesień 2018 13:16

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2018 13:16

Ponad 16-kilometrowy odcinek S8 od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej otwarty dla kierowców

Możemy już korzystać z ponad 16-kilometrowego odcinka S8 od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. To pierwszy i zarazem przedostatni fragment o nawierzchni z betonu cementowego na trasie między Warszawą a Białegostoku. W drugiej połowie października ma być gotowy ostatni odcinek: Wyszków - węzeł Poręba. To pozwoli podłączyć Białystok z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie.

Ilustracja do artykułu highway-1209547_960_720.jpg

Udostępniony kierowcom odcinek od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej jest kolejnym (po fragmencie  Ostrów Mazowiecka – granica województwa) - z mazowieckich odcinków S8, z którego kierowcy mogą korzystać - na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu z ograniczeniem prędkości do 100 km/h. Wynika to z trwających prac wykończeniowych. Po udostępnieniu kierowcom drogi głównej można będzie dokończyć prace przy moście budowanym w ciągu drogi serwisowej, po której dotychczas odbywał się cały ruch Warszawa – Białystok. Bez ograniczeń kierowcy pojadą dwujezdniówką najprawdopodobniej przed końcem bieżącego roku.

 

Ponad 16-kilometrowy odcinek od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej realizuje konsorcjum firm PORR i UNIBEP. Umowę z wykonawcą podpisano 17 lutego 2016 r. Nowo oddana dwujezdniowa trasa, oprócz odcinka omijającego miejscowość Dybki, biegnie po starym śladzie DK8. Koszt realizacji to ok. 405 mln zł. Odcinek ten ma dofinansowanie ze środków unijnych (POIŚ 2014-2020), które obejmuje 3 odcinki S8 od Wyszkowa do granicy województwa i wynosi 779,7 mln zł. 

 

W ciągu trasy budowano dwa węzły drogowe: Dybki i Nagoszewo, kładkę dla pieszych, 4 mosty, 3 wiadukty oraz 1 wiadukt nad drogą ekspresową i 16 przejść dla zwierząt (w tym 2 górne). Nowy odcinek łączy się z istniejącą obwodnicą Ostrowi Mazowieckiej i razem z nią stanowi już przeszło
110-kilometrową  dwujezdniową drogę ekspresową S8 do Białegostoku.

 

W budowie jest jeszcze fragment od obwodnicy Wyszkowa do węzła Poręba. Ten ma zostać udostępniony kierowcom w drugiej połowie października, co pozwoli na domknięcie połączenia S8 Warszawa – Białystok.

 

źródło: rzecznik podlaskiego oddziału GDDKiA
fot.pixabay

facebook