Dodana: 28 sierpień 2017 14:45

Zmodyfikowana: 28 sierpień 2017 14:46

Papierosy zamiast torebek. Podlaska KAS udaremniła rekordowy przemyt

Największy w tym roku przemyt – niemal 520 tys. paczek papierosów – udaremnili w Suwałkach funkcjonariusze KAS z Augustowa. Kontrabanda warta ponad 7 mln złotych ukryta była w litewskim tirze, który zgodnie z dokumentami miał przewozić do Niemiec torebki.

Ilustracja do artykułu 2001-IWK.0610.31.2017 fot 3.jpg

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli ciężarówkę na litewskich numerach rejestracyjnych. Zasiadający za kierownicą tira 32-letni Białorusin twierdził, że wiezie do Niemiec transport torebek.

Mundurowi podjęli decyzję o sprawdzeniu przewożonego ładunku i rewizji naczepy. Podczas kontroli w której uczestniczył również wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych owczarek niemiecki Coda okazało się, że w całej przestrzeni ładunkowej tira znajdują się palety z kartonami wypełnionymi przemycanymi papierosami.

W sumie w ciężarówce funkcjonariusze znaleźli blisko 520 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ok. 7 mln. złotych. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 11 mln. złotych.

Funkcjonariusze wszczęli w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe, które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Suwałkach. Kierowca tira został zatrzymany. Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

za: IAS w Białymstoku

facebook