Dodana: 11 listopad 2017 13:00

Zmodyfikowana: 11 listopad 2017 13:00

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim

W 1918 r., po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. W sobotę, 11 listopada przypada 99. rocznica tego wydarzenia – uroczystości rocznicowe będą odbywały się w całej Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z programem uroczystości w trzech największych miastach województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu niepodległa.png

Białystok

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 10 listopada.
O godz. 12.00 odbędzie się modlitwa w intencji Ojczyzny w białostockim Domu Kultury Muzułmańskiej.
 Natomiast obchody 11 listopada obejmą Boską Liturgię w katedrze pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej 15 (o godz. 8.00) oraz Mszę Świętą w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej (o godz.. 11.00).
O godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości.
Następnie uczestnicy uroczystości zobaczą pokaz sprzętu służb mundurowych. Ponadto 12 listopada o godz. 10.00 zostanie odprawione uroczyste Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej 17.

W ramach obchodów w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza 3, w sobotę 11 listopada o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Po STOkroć Polska”. Występy słuchaczy Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego stworzą wyjątkowy, sentymentalno-historyczny klimat upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości.

więcej: Białystok. Rocznica odzyskania niepodległości

Suwałki

11 listopada 2017 roku w Suwałkach to uroczyste obchody organizowane przez władze samorządowe z udziałem wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca, gra miejska, patriotyczny koncert i marsz niepodległości.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez delegacje władz samorządowych przy Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

Godzinę później w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kompanii honorowej wojska, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Suwałk. Po nabożeństwie zebrani przejdą pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu zaplanowano okolicznościowe przemówienia Prezydenta Suwałk i zaproszonych Gości, Apel Pamięci, salwę honorową i złożenie kwiatów.

 

Swoją propozycję z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało też Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W Muzeum im. Marii Konopnickiej przy ul. Kościuszki 31 w godz. 14.00 – 17.00 odbędzie się gra miejska ,,W drodze do niepodległości”.

 

O godz. 19.00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul Jana Pawła II 5 ze specjalnym programem ,,w świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Warto dodać, że jak co roku swoje obchody Narodowego Święta Niepodległości organizują też młodzi suwalczanie. M.in. przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej zapraszają do udziału w Marszu Niepodległości, który w sobotę o godz. 17.00 wyruszy spod Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej. Godzinę wcześniej, w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży.

Więcej: Suwałki.Rocznica odzyskania niepodległości 2017   

Łomża

Uroczystości rocznicowe w Łomży rozpoczną się o godz. 9.00 złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego i koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu „Pianoce Duo” w Muzeum Przyrody w Drozdowie.
O godz.  10:45 zostaną złożone kwiaty przed tablicą  upamiętniającą Józefa Piłsudskiego (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1), natomiast o 11.00 zapłoną  znicze w łomżyńskich Miejscach Pamięci Narodowej, na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich

W południe rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego w Katedrze Łomżyńskiej. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerują ul. Sadową, Polową, Sienkiewicza przed tablicę ku czci Leona Kaliwody.

Wieczorem, o godz. 18.00 w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się wieczór pieśni patriotycznej rodziny Lipskich.

Więcej: Łomża. Rocznica odzyskania niepodległości 2017  

 

oprac.ak 

 

facebook