Dodana: 10 marzec 2016 09:52

Zmodyfikowana: 10 marzec 2016 09:52

Jak wyjechać na ŚDM z archidiecezją białostocką

Wyjazd na tydzień, na cztery dni - albo tylko na nocne czuwanie. W charakterze transportu - dwa pociągi specjalne. Zgłaszać się można do 30 kwietnia, ale im później zarejestrują się grupy, tym dalej od Krakowa będą nocować. Oto kilka informacji, które mogą pomóc przy planowaniu wyjazdu na największe wydarzenie 2016 roku - Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Ilustracja do artykułu fot. Dominika Chrzanowska.jpg

- Światowe Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczną się 25 lipca. Wtedy do Krakowa zjadą pielgrzymi z całego świata, a z diecezji przyjadą tam zagraniczni gości, którzy spędzą u nas tydzień przed ŚDM. Razem z grupami pielgrzymów zza granicy na to wielkie święto młodych pojedzie nasza młodzież wraz ze swymi duszpasterzami - opowiada ks. Rafał Arciszewski, koordynator przygotowań do ŚDM w archidiecezji białostockiej.

Do ŚDM pozostało niecałe pięć miesięcy. Jednak by skorzystać z wyjazdu w zorganizowanych grupach, trzeba o szczegółach zdecydować o wiele wcześniej. Centrum Diecezjalne ŚDM Betania w Białymstoku już od października 2015 r. prowadzi zapisy na wyjazd do Krakowa.

Organizatorzy proponują dwa terminy grupowego wyjazdu. Pierwszy - 25 lipca, w poniedziałek albo drugi, 28 lipca, w czwartek. Na oba te terminy są zorganizowane pociągi specjalne: każdy może zabrać 1200 osób. 

- Dzielimy przedziały razem z diecezjami ościennymi, ale dla naszej młodzieży zostaje niemal połowa miejsc. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia chcemy jak najszybciej ukończyć zapisy. Im dłużej będziemy zwlekać, tym dalej będziemy zakwaterowani w Krakowie - albo może i daleko poza nim. Liczy się kolejność zapisów – informuje Izabela Agata Średzińska, rzecznik prasowy Diecezjalnego Centrum ŚDM Betania.

Granicznym terminem zapisów jest 30 kwietnia 2016 r.

Po zarejestrowaniu się pielgrzymi wykupują różnego rodzaju pakiety, które - w zależności od rodzaju - gwarantują ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, transport i tzw. plecak pielgrzyma. Młodzi z archidiecezji białostockiej mają do wyboru trzy pakiety.

- Wyjazd 25 lipca jest równoznaczny z wykupieniem pakietu A1, którego cena w pełnej opcji wynosi 690zł + 10 euro. Wyjazd 28 lipca oznacza wykupienie pakietu B1, który w pełnej opcji kosztuje 310zł + 10 euro. Istnieje też możliwość wyjazdu na nocne czuwanie z soboty na niedzielę - z 30 na 31 lipca. Wtedy należy wykupić pakiet C.  Koszt tego pakietu to 150zł + 10 euro. Pełny wykaz różnych pakietów jest dostępny na stronie internetowej http://www.betania.bialystok.pl/posty/koszt

- Do grup można się zapisać poprzez parafię lub bezpośrednio w biurze Centrum Diecezjalnego. Wykaz parafii prowadzących zapisy na ŚDM jest na naszej stronie internetowej. W tym momencie grupy organizuje dwanaście parafii, są też trzy grupy diecezjalne. Ciągle powstają nowe grupy, zatem wybór jest bardzo duży - informuje Joanna Wacewicz, sekretarz Diecezjalnego Centrum ŚDM.  

- Bardzo ważne jest to, że wszyscy, którzy chcą mieć zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie czy plecak pielgrzyma, muszą zarejestrować się i dokonać należnych opłat poprzez Centrum Diecezjalne ŚDM – dodaje ks. Arciszewski.

Więcej informacji na temat wyjazdu i zapisów na Światowe Dni Młodzieży razem z diecezją białostocką można znaleźć na stronie internetowej www.betania.bialystok.pl.

Szczegółowe informacje można też uzyskać w biurze Diecezjalnego Centrum ŚDM Betania. Biuro znajduje się w Białymstoku, przy ul. Kościelnej 1a, na 2 piętrze. Godziny otwarcia: wtorek i czwartek od 10.30 do 15.00 i w środę od 10.30 do 18.00. Telefon: 856652492.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook