Dodana: 28 listopad 2018 13:13

Zmodyfikowana: 29 listopad 2018 09:23

Flash mob i Księga Kobiet w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety

Kolejne wydarzenie w ramach Inicjatywy Społecznej 100-lecie Kobiet odbyło się na Rynku Kościuszki w Białymstoku w środę, 28 listopada 2018 r. w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety. Akcja była połączona z wspólnym przygotowaniem Księgi Kobiet, w której znalazły się zdjęcia kobiet, które kształtowały i inspirowały uczestniczki wydarzenia.

Ilustracja do artykułu IMG_4048.JPG

Organizatorzy prosili o zabranie ze sobą kopii zdjęć swoich przodkiń oraz akcesoriów biało-czerwonych, a uczewstniczki akcji mogły opowiedzieć o ważnych w ich rodzinach kobietach, które ukształtowały późniejsze pokolenia. 

100-lecie Kobiet jest inicjatywą ściśle społeczną, opierającą się o działania i pasje wolontariuszy. 

Wydarzenie objete jest patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Marszałka Województwa Podlaskiego.

Więcej o 100-leciu praw kobiet w Polsce przeczytasz TUTAJ

„Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” – tak brzmiały słowa dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z dnia 28 listopada 1918 roku.

Dokładnie tego dnia 100 lat temu prawa publiczne, teoretycznie przyznane kobietom po odzyskaniu suwerenności 7.11.18., zostały oficjalnie potwierdzone.

Dziś każda dorosła Polka jest uprawniona do głosowania, piastowania wszelkich urzędów i pełnienia funkcji publicznych w ustawodawstwie krajowym. Może posiadać i dziedziczyć majątek, studiować, zarządzać własną firmą i karierą zawodową, stanowić o sobie. Nie traci polskiego obywatelstwa, gdy wstępuje w małżeństwo z obcokrajowcem, ponieważ nie stanowi własności ojca czy męża. Nie potrzebuje niczyjej zgody do założenia konta w banku czy wyrobienia paszportu. Może uprawiać wymarzoną dyscyplinę sportową, a nawet startować w olimpiadach.

Dziś trudno sobie wyobrazić, że nasze przodkinie tego wszystkiego nie mogły oraz, że to - co dla nas, Polek fundamentalne i niezaprzeczalne - 100 lat temu było niemożliwe. Dziś wiemy też z całą pewnością, że Polkom praw publicznych nie podarowano, choć w takiej narracji często się o tym mówi. Nasze przodkinie o prawa dla kobiet walczyły w trudnych warunkach, uznawane za „wiecznie niedorosłe”, pozbawione możliwości organizowania spotkań politycznych, bez dostępu do pełnej edukacji, w dodatku pod trzema różnymi zaborami.

28.11.18. o godz. 12.00. przed Ratuszem w Białymstoku, po uroczystym hejnale rozpoczął się ceremoniał uhonorowania dekretu sprzed 100 lat. Organizatorki zachęcały przed wydarzeniem do przyniesienia zdjęć przodkiń: matek, babć, prababć i innych ważnych w życiu każdego kobiet. I tak się stało.

Podczas imprezy na umówiony znak wypowiedziano głośno ich imiona, a zdjęcia zostały wklejone do Księgi i podpisane.

Tych, którzy nie mogli wziąć udziału w celebracji o godz. 12.00. organizatorki zapraszały do „Pożegnania z Afryką” na ul. Waryńskiego 4 na godz. 18.00. na dyskusję pod nazwą „Kobietę w tradycyjnej baśni z różnych stron świata”, którą poprowadziła Edyta Poskrobko z „Galeonów Baśni”. Baśnie to także przestrzeń zdominowana przez mity o kobietach i ich bierności i oczekiwaniu na królewiczów, ratujących je z opresji. Wśród dyskusji nie zabranie możliwości wpisania się do „Księgi Kobiet”.

Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet to oddolna inicjatywa działająca na terenie Województwa Podlaskiego, która podjęła się w roku 2018 realizacji całorocznego programu obchodów 100-lecia praw kobiet. Utworzyły ją przedstawicielki różnych środowisk: akademickich, pozarządowych i biznesowych, które połączyło pragnienie działania na rzecz kobiet.               

Wśród zrealizowanych działań m.in. znalazły się debaty publiczne: „Kobiety Samorządne”, „Kim jest statystyczna Polka?”, spacery herstoryczne dedykowane sławnym Białostoczankom, Konkurs Literacki „Polka Niepodległa”, Pokaz mody „Piękna Niepodległa”, „Śniadanie z wizytówką” – cykliczne spotkania networkingowe, Dni Otwarte z poradami prawnymi dla kobiet, wydarzenia artystyczne – wernisaże, spotkania z poetkami i pisarkami, warsztaty i spotkania rozwojowo-coachingowe: „Twoja autentyczna marka osobista”, „Twój głos się liczy – jak go wyrazić?”, „Co mówi o Tobie Twoje poczucie własnej wartości?”

(Dorota Ostrożańska/Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, oprac. at)
 

 • „Które Boginie we mnie żyją? – Współczesna Kobieta i archetypy”, My, Kobiety…, CAS Białystok, 14.04.
 • 19 kwietnia spotkanie z Barbarą Kosmowska biblioteka im. M. Konopnickiej w Suwałkach,
 • 20 kwietnia Dzień Otwarty z poradami prawnymi dla kobiet w Kobieta i Rozwód Białystok,
 • „Kobiecowiośnie”- spektakl taneczny, Compagnie de Danse Julia Dondziło, My, Kobiety…, UCK Białystok, 21.04.
 • 8 maja Nowe technologie girl power
 • 10 maja kolejne Śniadanie z Wizytówką współpraca Hotel Podlasie
 • „Co mówi o Tobie poczucie Twojej wartości?”, My, Kobiety…, CAS Białystok, 12.05.
 • 22 maja konkurs literacki Polka NIepodległa - współpraca Stowarzyszenie Szukamy Polski,
 • 24 maja debata publiczna Kobiety Samorządne (współpraca Ośrodek Aktywności Społecznej w Białymstoku),
 • 26 maja Spacer Herstoryczny - Sławne Białostoczanki współpraca Galeria im. Slendzińskich,
 • 7 czerwiec kolejny Dzień Otwarty z poradami prawnymi dla kobiet w Kobieta i Rozwód Białystok,
 • „Jak budować autentyczną markę osobistą?”, My, Kobiety…, CAS Białystok, 9.06.
 • „Kobieca strona jogi” - wykład i pokaz asan, Seva Joga, My, Kobiety…, Centrum Seva Joga, 10.06.
 • 17 czerwca pokaz mody Piękna Niepodległa + debata publiczna Wpływ mody na kobiecość - współpraca Opera i Filharmonia Podlaska,
 • 20 czerwca panel dyskusyjny Kim jest statystyczna Polka - współpraca Urząd Marszałkowski,
 • „Pauza”- warsztat z metodologią PoY®, My, Kobiety…, Ekoturystyka Na Karczaku, 30.06.
 • „Twój głos się liczy! – wprowadzenie do warsztatu uwalniającego głos”, My, Kobiety…, 2.07.
 • 7 sierpnia Dzień Otwarty z poradami prawnymi dla kobiet w Kobieta i Rozwód Białystok,
 • Weekend z Norą Ney (spotkanie autorskie z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazane na zapomnienie”, projekcja filmu „Córka generała Pankratowa”, „Tu się podziały tamte prywatki” – potańcówka z Norą Ney, Spacer HERstoryczny „Śladami Nory Ney”), Galeria Sleńdzińskich, Zmiana Klimatu, Przewodnik Turystyczny Podlaskie, Herstoryczny Białystok, 30.08. – 2.09.
 • 30 września Podlaskie poetki spotkanie z wyjątkowymi  Poetki: Krystyna Konecka, Mira Łuksza, Leonarda Szubzda i Teresa Radziewicz zjawiły się cztery w jednym miejscu i czasie.
 • „Afrodyzje” – celebracja Kobiecości, Klinika Piękna Afrodyta, My, Kobiety…, 29.09.
 • „Twoje uczucia i potrzeby są ważne – Poznaj świat Empatii”, Time for Empathy Europe, My, Kobiety…, 4.10.
 • „Liberta” – wieczór poetycki i wernisaż Jolanty Nieborak, Klanza Białystok, My, Kobiety…, 5.10.

facebook