Dodana: 27 lipiec 2018 11:43

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2018 11:43

Zapraszamy na X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep na Podlasiu

To festiwal inny niż wszystkie. Przez kilka letnich weekendów wędrowne trupy artystów wędrują po miastach, miasteczkach i całkiem malutkich wsiach polsko – białoruskiego pogranicza na Podlasiu, by bawić, cieszyć ale i edukować. Nie ma chyba innego festiwalu, gdzie artyści byliby tak blisko własnej publiczności – ale taki właśnie jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, który już od dziesięciu lat nieprzerwanie raczy nas swoimi artystycznymi atrakcjami, różnorodnością teatru.

Ilustracja do artykułu agata rychcik skibinska i dariusz skibinski.jpg

- Chociaż to nasza dziesiąta edycja, to nie jest to czas podsumowań, bo każdego roku staramy się robić najlepiej. Niemniej jednak programowo towarzyszyła nam w tym roku taka refleksja, żeby spotkać się z artystami którzy razem z nami tworzyli ten festiwal. To także ich święto, stąd nie mogło u nas zabraknąć artystów takich jak Jacek Hałas, teatru Falkoshow, Teatru Rękawiczka, Circo Pitanga, czy naszego rodzimego A3 Teatr i Deborh Hunt. Jak każdego roku zaprosimy widzów w ostatni wieczór festiwalu – w Hajnówce – na Paradę Lampionów – mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka festiwalu. - Tegoroczna edycja nosi podtytuł „Pępek świata”. Ta nazwa – wyłoniona w nieformalnym konkursie miłośników festiwalu strasznie nam się spodobała, bo oddaje ducha tego wydarzenia. To, że przez te dwa tygodnie dla nas, Wertep i miejscowości z nim związane, są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertami oraz przyjacielską atmosferą z której nasz festiwal jest znany. 

Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

W tym czasie teatralne trupy odwiedzą następujące miejscowości: 27.07 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE (powiat hajnowski);  28.07 (sobota) STARY DWÓR (powiat hajnowski); 29.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (piątek) KLESZCZELE (powiat hajnowski); 4.08 (sobota) ORLA (powiat bielski); 5.08 (niedziela) HAJNÓWKA.

-Nasz festiwal trwa wiele dni, wybierajcie sobie przedstawienia, bawcie się razem z nami, korzystajcie. Jednego dnia można zobaczyć coś w Dubiczach Cerkiewnych, innego dnia w Nowym Dworze nad Siemianówką, albo w wziąc udział w paradzie Danse Macabre w Bielsku Podlaskim. Przyjeżdżajcie, korzystajcie i bawcie się razem z nami – zachęca Dariusz Skibiński, pomysłodawca festiwalu.

-Zachwycająca jest najnowsza produkcja Deborah Hunt „The Message of the Macanuda”. Jestem wielką fanką prac Denborah która pracuje na co dzień z najwybitnieszjszymi ludźmi teatru na świecie – podkreśla Agata Rychcik-Skibińska. - Jej artystyczna wizja, ale i to, że pochodzi z Puerto Rico powodują, że jej przedstawienia niosą zupełnie inne plastyczne spokrzenie, energię Ameryki Południowej. Dlatego widzowie, którzy przyjadą na jej spektakl mogą spodziewać się feerii wszystkiego i to w ykonaniu osoby która przez cały czas trwania spektaklu nie mówi nic - tylko gra kolorami i kształtami. Deborah będzie można zobaczyć w Dubiczach, Starym Dworze, Bielsku Podlaskim, Orli. 

Bardzo interesująco zapowiadają się „Opowieści z nieistniejących światów”, w wykonaniu „Parparuszy”. Tam nie ma scenagrafii – artystka swoją opowieścią buduje cały świat. Z kolei „Wieczorija” to spektakl teatru cieniowego, bardzo kameralnego. Artyści w nim występujący grają światłem i tworzą poezję. A jeśli ktoś poszukuje efektu „wow” to zapraszamy na spektakle Circo Pitanga bo poziom akrobacji powouje, że widzowie rzestają oddychać. Myślę że wielkim wydarzeniem będą dwie parady: Danse Macabre, a Parada Lampionów kończy.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował przed dziesięciu laty. Jego organizatorzy – małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie – na co dzień związanych z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością. Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować – bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze jak to ma miejsce każdego toku na kulminację wydarzeń w Orli.

Od początku festiwal był organizowany w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia. W tym roku takim preludium wydarzeń festiwalowych będą wydarzenia w Narwi – już w najbliższą niedzielę 22 lipca. 

Nie zabraknie jak zwykle przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia – (a te zaczynają się już od godz. 13, 14 a ostatnie nawet o godz. 22) są przeznaczone dla najmłodszych, a ostanie dla dorosłych. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.

Program Festiwalu jest dostępny TUTAJ  

***

Opis wydarzeń 

WERTEP PĘPEK ŚWIATA" EDYCJA JUBILEUSZOWA X EDYCJA W 2018 R.

1.CIRCO PITANGA „CYRK” – duet cyrkowców opowiada historię powstawania ich wymarzonego cyrku, gdzie nie ma zwierząt, a mimo to są tresowane lwy, śmieszne małpy i wielki słoń, który puszcza bańki. To wszystko dzięki akrobatycznym popisom artystów, którzy wciągają widzów w proste interakcje. Spektakl bawi komizmem sytuacji, przerysowanym kostiumem dyrektora cyrku i wielkimi grzywami sztucznych lwów.

2.CIRCO PITANGA „NUPTIAL ROPES” - akrobatyczna opowieść ma miejsce wysoko nad głowami widzów. Akrobaci wykorzystują dziesiątki lin, by dosłownie i metaforycznie rozplątać historię dziwnej młodej pary - także ubranej w kostiumy z lin.

3.PARPARUSZA WĘDROWNA WYTWÓRNIA ZDARZEŃ  „ULICA DOBRYCH SNÓW” - bajki i baśnie, przypowieści i historie zupełnie prawdziwe ze wszystkich stron świata. Prawdziwy teatr opowieści z muzyką w roli głównej. Dla małych i dużych widzów. Poetyckie, sentymentalne, wieloetniczne. Na Ulicy Dobrych Snów mieszkają różni ludzie, mają różne historie, a Drzewo Życzeń można prosić o spełnienie marzeń.

4.FALKO SHOW „NA WOZIE” - spektakl familijny, którego akacja rozgrywa się w malowniczej miejscowości Lanckorona, wśród wzgórz i drewnianych domów o charakterystycznych dachach i sieniach. To tam tajemniczy bohater wraz ze zmianami pór roku odkrywa także swoją tożsamość i miejsce w świecie. Tę piękną historię z morałem obejrzymy dzięki barwnym grafikom, a klimat dopełniają lalki wykonane ze starego drewna.

5.TEATR BARNABY „RYCERZ BEZ KONIA” - spektakl familijny. Zabawne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym koniu, którzy szukają się nawzajem. Podczas tych poszukiwań na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, a nawet strasznego smoka.

Spektakl potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki - marionetki.

6.TEATR MAŁE MI „KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI” - spektakl familijny, transkulturowy. To pięć pięknych historii, przypowieści, bajek filozoficznych z różnych stron świata. Poznamy Lunę, Selene, Yueliang, Moon, Czandrymę, Księżyc, Miesiąc. Każda z tych historii zilustrowana jest scenografią i lalkami autorstwa Kasi Szpilkowskiej.

7.HAŁASY „POTAŃCÓWKA"– małżeństwo artystów badająca najciekawsze i najbardziej archaiczne formy europejskiej muzyki instrumentalnej, tańca korowodowego i wirowego, tradycjami wędrownych śpiewaków i sztuką opowieści. Teraz postanowili zaprosić do współpracy czworo swoich - już dorosłych - dzieci, by wspólnie tworzyć muzykę i grać do tańca. Ta fuzja zaowocowała ciekawym brzmieniem, które oscyluje między folkiem, klasyką a teatrem i jest zaproszeniem wszystkich do teatralnego tańca.

8.DEBORAH HUNT „MACANUDA” - niezwykła opowieść z niezwykłymi bohaterami. Zagrana przez aktorkę, która ukrywa się w brzuchu teatralnej postaci. Oczekujcie eksplozji kolorów, niezwykłych kształtów rodem z Ameryki Południowej. Spektakl lalkowy, ale także spektakl animacji przedmiotu, grany w żywym planie. Ponadczasowy tekst, niecodziennie przedstawiony. Zaprasza lalkowymi przedmiotami dzieci, ale mówi do dorosłych.

9.FRANCAIS MONET I A3TEATR „SŁOŃCE NA WSCHODZIE, NA ZACHODZIE KSIĘŻYC. SEN O NOCY LETNIEJ” - Parada wieczorna niesforna i przewrotna w akcji, porywa widzów do tańca, ujmuje śpiewem, wodzi na pokuszenie muzyką i korowodami. Rozświetla noc wielkimi lampionami-maskami, których światłem są tylko drgające świece, ukryte wewnątrz. W postaciach mitycznych stworów: jednorożca, byka, konia, ryby, smoka – ukryci są aktorzy, dzwony i dzwonki.  W spektaklu nie ma słów, jest siła muzyki granej na żywo, śpiew ludzkiego głosu.

10.CIA SORALINO „BOX” - spektakl, a w zasadzie dwa spektakle, bowiem w wersji familijnej i dla dorosłych. Muzyczna opowieść dwóch przyjaciół, których świat jest złożony tylko z kartonowych pudełek, z których powstają zupełnie nowe przestrzenie. Soralino powstało dzięki spotkaniu żonglera i akrobaty, ale głównie dzięki sztuce street art, wspólnie spędzonych kilometrów w podróży.

11.A3TEATR „PLAN LEKCJI” - spektakl typu physical theatre. Szalona lekcja grana bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła uczniów. Szkolna, a’la kantorowska klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów wspomnień szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku.

12.TEATR KRZYK „ZABAWA” – minimalizm środków, maksimum emocji. Sztuka grana przez trzech młodych aktorów porusza bolesne tematy: samotności, niezrozumienia - uczuć, które dotykają każdego

13.A3TEATR „DANCE MACABRE” -  to parada oraz dźwięki, taniec i energia życia. Feeria barwnych masek, megamarionety oraz wielkie dłonie, które mogą zaskoczyć i niespodziewanie dotknąć każdego. Choć zaskakujące i niecodzienne, jakby nie z tego świata – to wcale nie przerażające. Korowód postaci z ciekawością przygląda się widzom, niespiesznie przechodzi przez ulice miasta, zagląda tu i tam, zatrzymuje się w kręgu, zaprasza do tańca.

14.TEATR MIMO „W NIEMYM KINIE”  - Obrazy filmowe wielkich twórców takich jak Charlie Chaplin, Buster Keaton czy Georges Méliès okazały się być silną inspiracją. Spektakl jest opowieścią o człowieku, jego radościach, słabościach, targających nim emocjach, jego pragnieniach i tęsknotach. Slapstick, komedia ciała i sytuacji, niebanalna współczesna muzyka oraz historie z życia wzięte, które decydują o ponadczasowości takiego rodzaju wypowiedzi.

15.TARGANESCU TRIO „MUZYKA DROGI"- ci artyści są niechętni wszelkim definicjom; najbliższe jest im określenie „muzyka drogi”. Są w ciągłym ruchu, tak jak dźwięki, które tworzą. Trzon zespołu stanowi barwne trio: skrzypce, altówka oraz fagot, surna i instrumenty klawiszowe.

16.FALKOSHOW, CYRK SZNURKOWY - w tym spektaklu sznurek posłuży do zbudowania nietuzinkowej postaci pana Sznurkowego, który poznaje otaczający go świat za pomocą swoich nicianych zmysłów, konfrontuje się z czasem i przestrzenią. Sznurek to materiał niezwykle plastyczny. Zwłaszcza w tym spektaklu, gdzie komunikuje się z widzami i swoim twórcą w charakterystyczny dla siebie sposób, a nawet… próbuje przejąć kontrolę nad przedstawieniem.

17.TEATR BRAMA,  ZABAWA - „Zabawa” Sławomira Mrożka to historia trzech żądnych rozrywki „parobków”, którzy wdarli się do świetlicy, w której niestety nie ma ani spodziewanej zabawy, ani w ogóle nikogo... To co mozolnie odkrywają półgłówki publiczność spostrzega od razu – stąd pyszne efekty komiczne. A jako że parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa?

18.NATALIA SHAPOVALOVA, THE DREAMERS -  Każdy z nas ma swoje własne marzenia: niektórzy mają dobre i jasne, niektórzy mają szaleństwo i namiętność, a niektórzy mają takie marzenia, które wywodzą się z wyobrażonego świata i niszczą ustalony spokój i ciszę ... Spektakl opowiada o wiecznych wartościach - walce miłości i pragnieniu władz. W małej przestrzeni kukiełki ożywają w sylwetkach cienia i kolorowych obrazów.

19.KURNIKI, KLASSA WIELKICH WYDARZEŃ - Czas biegnie, ludzie się zmieniają, a świat, jak poprzednio, opiera się na grzbietach czterech słoni, które stoją na grzbiecie gigantycznego żółwia o imieniu A'Tuin. Czy można temu uwierzyć? Oczywiście, że nie, ale można sobie wyobrazić... spektakl "Klassa wielkich wydarzeń”, w którym świat występuje w roli szkoły, a uczniowie - jak słonie i żółwie, które podtrzymują tradycję tego świata – trwają w pierwotnym stanie bez zmian. A to wszystko w wykonaniu młodych artystów szkół podstawowych w Orle.

20.TEATR BARNABY, FRANEK SZPILKA CALINECZKA - Pewnego wieczoru, młoda, smutna dziewczyna spotyka w parku czarodzieja, który podaje jej zaczarowany pakunek. Kiedy dziewczyna wraca do domu, okazuje się, że dziwny prezent to wyjątkowo mały chłopiec. Przez kilka kolejnych lat nie urósł ani centymetra, ale nikomu to nie przeszkadza. Chłopiec potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Kiedy pewnego dnia wybiega wraz ze swoim pieskiem na podwórko, wpada do rzeki Motławy, gdzie porywa go ropucha Barrbarra. To daje początek prawdziwej lawinie przygód. Przedstawienie marionetkowe.

21.TEATR PRZEDMIEŚCIE „CIRCUS PARADISE” "Circus Paradise" wg "Parad" Jana Potockiego i "Dekameronu" Giovanniego Boccaccia to szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji. Przedstawiamy Państwu dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia. Zawiłe gry miłosne, liczne żarty sceniczne, gra słów i frywolny humor commedii dell’arte ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach. Spektakl barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności.

22.TRZECI TEATR LECHA RACZAKA I TARGANESCU. PODRÓŻE PRZEZ SNY. I POWROTY. Co to jest? Piękna muzyka, świetny koncert. Niestety z długimi przerwami na gadanie. Czy to teatr? Nie wiadomo. Trudno polecić jednoznacznie. Bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat. To w zasadzie nie klasyczny spektakl, a swoisty monodram czy też snuta niespiesznie gawęda.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

SZTUKA TWORZENIA „ IMPRESJE Z BANIEK”  - duet cyrkowców i animatorów kultury. Tworzą bańki, uczą żonglerki i integrują wielopokoleniową publiczność.

„Czas dla sztuki – art edukacja”

Art edukacja kulturalna dla dzieci i młodzieży. Realizowana w Hajnówce, Orli, Bielsku Podlaskim, Sianowie i Sejnach.

Jesteś ciekawy? Weź udział w interaktywnych warsztatach teatralnych, wykładach multimedialnych. Nie musisz być aktorem, by poznać świat teatru. Zgłoś się sam, lub poproś o pomoc nauczyciela. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uwaga: w Orli zobaczymy Teatr Kurniki, czyli uczestników warsztatów, którzy już staja się aktorami.

** wydarzenia realizowane w ramach projektu „Art. Edukacja”  

*wydarzenia realizowane w ramach projektu „Wyspy kultury – kultura w drodze”  /koniecznie trzeba dac logo NCK/

Wyspy kultury to tabor artystyczny „kultura w drodze”.

To spotkania, spektakle, happeningi i warsztaty familijne i międzypokoleniowe oraz żywa wystawa lokalnego rękodzieła. Dlaczego wyspy? Bo miło jest spotkać się  niebanalnie, bezpiecznie i ciekawie.

“ZIARNO DO ZIARNA”/ ”DESIGN” 

Korzystając z polskich nasion stworzymy piękne lokalne wzory wyszyte na tkaninach oraz zadrukujemy lokalnym designem ubrania i tkaniny.
Widzowie przynieście swoją koszulkę, torbę, tkaninę i sami zaprojektujcie swój wzór.  Czekają na Was szablony, farby i warsztat pracy. Dajcie się ponieść wyobraźni.

„HISTORIE UTKANE Z NICI” – warsztaty międzypokoleniowe. Zapraszamy do przyniesienia z domów tkackich pamiątek: serwetek, makatek, narzut itd. Wspólnie je obejrzymy i stworzymy wystawę. Rękodzieła nie muszą tkwić w szafie, niosą opowieści i historiie, którą trzeba wyeksponować, i  przywrócić im wartość. 

WARSZTAT MISTRZOWSKI TWORZENIA MASEK – DEBORAH HUNT

Deborat Hunt tworzy teatralne światy i królestwa  pełne kolorów, magii i niezwykłości. Wnosi płomień Ameryki Południowej i rządzi twardą ręką. Tym razem mega maski dostaną towarzystwo, czyli mega obiekty powożone w wózkach, wózeczkach i rikszach. 

WARSZTAT MISTRZOWSKI TWORZENIA LAMPIONÓW INSOLITES LIGHTS

Artyści INSOLITES LIGHTS tworzą magicznie lampiony wykonane z wikliny, papieru i oświetlone jedynie światłem świec.

Naśladowców jest wielu, ale tylko na Wertep Festival zobaczycie te najpiękniejsze lampiony. Tylko w spektaklu „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej”.  Szykujemy też niespodziankę, czyli tai-chi z lampionami. Niepowtarzalna okazja – spektakl w Hajnówce.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018

Festiwal jest finansowany ze środków MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

 

Pliki do pobrania

facebook