Dodana: 7 lipiec 2018 12:14

Zmodyfikowana: 7 lipiec 2018 12:14

Sztuka na styku granic w lipcu

W trwający weekend, 7-8 lipca dzieci z Grodna i Białegostoku spotykają się po raz drugi w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, aby wspólnie odkrywać Podlasie i własne artystyczne talenty. Spotkania odbywają się cyklicznie przez jeden weekend co miesiąc, dla stałej grupy dzieci, w ramach realizowanego przez Muzeum projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic”.

Ilustracja do artykułu Pierwszy weekend zajęć fot Andrzej Sienkiewicz.JPG

W sobotę 7 lipca dzieci odwiedzają Drohiczyn i Mielnik. Odwiedzą też Świętą Górę Grabarkę i poznają ciekawostki związane z wielokulturową historią Podlasia. Niedzielę 8 lipca spędzą w Białymstoku. Nauczą się podstawowych technik malarskich podczas dwuczęściowych warsztatów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 

 

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” miało miejsce
9-10 czerwca. Wówczas dzieci poznawały się nawzajem i miały okazję pokonać pierwsze bariery językowe podczas udziału w licznych grach i warsztatach

 

Kolejne zajęcia zaplanowane są na 4-5 sierpnia. Wówczas młodzi artyści z Grodna i Białegostoku poznają kolejne zakątki Podlasia (Choroszcz, Tykocin, szlak Branickich) i będą podnosić swoje umiejętności w zakresie animacji filmowej oraz rzeźby.

 

Projekt realizuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi. Do działań włączyło się także Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Projekt wspiera finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie. Zajęcia z rzeźby, animacji, podróżnicze, warsztaty fotograficzne, scenograficzno-teatralne i inne prowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.

 

Projekt odbywa się w formule warsztatów dla stałej grupy uczestników. Rekrutacja do projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem i została zakończona. Brak jest miejsc na liście rezerwowej. Zakończenie projektu będzie połączone z otwarciem powarsztatowej wystawy młodych uczestników oraz pokazem filmu z realizacji całego projektu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych 21 października 2018 r. o godz. 14:00 do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego - oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (wstęp wolny).

 

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Partnerzy: Fundacja Polska Pomoc, Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna, Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

facebook