Dodana: 12 wrzesień 2017 15:20

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2017 15:20

PATRONAT. Przed nami IV edycja Festiwalu Teatralnego ODE

Przed nami spotkania z różnorodnością białoruskiego teatru. Zaprosiliśmy artystów zarówno z białoruskich teatrów państwowych, jak również z nurtu offowego. Nie zabraknie swojskości Podlasia, którego prezentacja była kluczem i główną inspiracją Festiwalu - w końcu ODE znaczy „tutaj”.

Ilustracja do artykułu ODE_logo_2017.jpg

Zaczniemy pokazami Teatru Czrevo – zobaczyć będzie można spektakl „PustaJa” na podstawie „Yermy” Federico Garcii Lorki oraz podlaskiego zabytku - „Księgi cudów przed ikoną Matki Bożej w Starym Korninie dokonanych”, a także czytania performatywne – „Popiół i pamięć. 1946” opowiadające o trudnym i bolesnym dla mniejszości białoruskiej czasie powojennym. Zaprosimy również na warsztaty i czytania bajek Andersena po-svojomu. 

W czasie Festiwalu odbędzie się premiera spektaklu „Wilczek Milczek” Teatru Czrevo. To zabawna, wzruszająca, a jednocześnie wprowadzająca w autentyczny świat flory i fauny Puszczy Białowieskiej opowieść o przyjaźni, miłości i wolności, okraszona muzyką na żywo, piosenkami i obrazami Puszczy. Scenariusz autorstwa Dagmary Widanow - literatki oraz przewodniczki po Puszczy Białowieskiej, powstał na podstawie bajki Bogdana Dudko "Wilczek Milczek", wydanej przez Fundację "Biała Wieża". Spektakl wyreżyserował Tomasz Zadróżny - założyciel Teatru Baza. Scenografię zaprojektowała i wykonała Łucja Urszula Grzeszczyk - na co dzień aktorka Białostockiego Teatru Lalek.

Nie zabraknie działań białoruskich teatrów nieprofesjonalnych z Podlasia. Młodzież z Bielska Podlaskiego pokaże spektakl o legendarnym dyrektorze bielskiego liceum białoruskiego – Jarosławie Kostycewiczu.  Spektakl „Dobry dzień Jarasłau Vasiljevicz” przepełniony jest lekkością młodzieńczych wspomnień, żartów i psot uczniów Kostycewicza, jak również tragizmem historii w której był zanurzony. Młodzież z Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce zaprosi na „Romeo i Julię” po białorusku. Zobaczymy Szekspira w realiach podhajnowskiej wsi, z całą jej surowością i mistyką.

Tegoroczna edycja Festiwalu szykuje sporo niespodzianek skierowanych do najmłodszych widzów. Projekt „Kazaczki Baj” z Mińska zaprezentuje spektakl „Przygody Vity”, zapraszając w interaktywną podróż teatralną, zabawę i warsztaty. Grodzieński Teatr Lalek pokaże „Drogę do Betlejem” - na podstawie dramatu Siarhieja Kavalova i z piękną scenografią wykorzystującą białoruskie tradycyjne wzornictwo. „A mi nie wstyd” (A mnie nie soramna) to ostatnia propozycja festiwalowa dla młodych widzów. Bajka współczesna, energetyczna, pełna humoru. Aktorzy Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii rozbawią zarówno dzieci jak i dorosłych! Młodzież gimnazjalna i licealna będzie miała natomiast okazję zobaczyć spektakl w wykonaniu Teatru Tutejszego założonego przez reżysera Andreja Sauczankę, na podstawie utworu wybitnego białoruskiego pisarza Wasila Bykawa - „Pójść i nie wrócić”.

Wydarzeniem kończącym tegoroczną edycję Festiwalu będzie Jubileusz 30-lecia twórczej pracy białoruskiego dramaturga Siarhieja Kawalowa, w Polsce znanego również jako profesor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Jubileusz przygotowujemy wspólnie z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku w ramach prowadzonego przez Teatr Dramatyczny i przeplatającego się z naszym Festiwalem projektu „Kierunek Wschód”. Będzie to okazja do rozmowy na temat białoruskiej dramaturgii i kondycji współczesnego teatru. Będzie to też moment podsumowania IV edycji ODE.

Spektakle odbędą się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Na wszystkie wydarzenia Festiwalu wstęp jest bezpłatny.

(Mat.org)

Opisy spektakli w załaczniku poniżej

Pliki do pobrania

facebook