Dodana: 11 sierpień 2018 20:27

Zmodyfikowana: 12 sierpień 2018 15:21

PATRONAT. W niedzielę 12 sierpnia zapraszamy na XVIII Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

Podlaskie Święto Chleba to impreza popularyzująca zanikające zwyczaje agrarne i chrześcijańskie, pokazuje lub przypomina widzom pracę dawnych maszyn rolniczych oraz tradycje związane z życiem i pożywieniem w dawnym gospodarstwie domowym. Plenerowa impreza w ciechanowieckim skansenie to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, które zniknęło już bezpowrotnie z życia podlaskiej wsi.

Ilustracja do artykułu chleb.jpg

Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową. Zboże było rozkładane na wygonie i zbierane sierpami.

W 1998 r. dożynki zyskały miano dożynek powiatowych uzyskując znaczne wsparcie finansowe ze strony Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.

W 2001 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Ciechanowiec, przy wsparciu cechu piekarzy z Podlasia i Mazowsza, narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu Podlaskie Święto Chleba jest największą imprezą folklorystyczną nie tylko w województwie podlaskim, ale jedną z największych masowych w Polsce. Każdego roku ściąga widzów z Podlasia, różnych regionów Polski i wielu gości zagranicznych.

Podlaskie Święta Chleba uhonorowane zostało prestiżowym wyróżnieniem Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaską Marką Roku.

Wszyscy, którzy tego dnia przyjadą do muzeum mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw na XIX-wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Gospodarze wyjeżdżają z zabytkowej zagrody wozem drabiniastym na pole. Pokaz żniwny rozpocznie się ok. 14.30 pokazem zbioru żyta za pomocą sierpów, następnie kos. Zboże związane w snopy, zestawione będzie w „dziesiątki”. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki” i jej „oborania” (to niezwykle emocjonujący zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki). Następnie około godz. 15.15. w korowodzie dożynkowym żniwiarze z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udadzą się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugoszczą ich, wyprawiając dożynki. Równolegle w stodole obok zaprezentowana zostanie młócka zboża cepami na klepisku.

Zainteresowani mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na wykonanie równianki (bukietu żniwnego). Równianka jest to bukiet z 4 podstawowych zbóż, lnu, warzyw ogrodowych, przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej.

O godzinie 14.00 przed zabytkowym kościołem w skansenie w pokazie święcenia zwierząt z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha (patrona chroniącego ludzi i zwierzęta przed zarazami) - w Ciechanowcu jest w tym dniu odpust. W wielu regionach Polski zwierzęta święcone były 16 sierpnia w dniu Świętego Rocha, patrona pasterzy. Tego dnia w kościołach odprawiano rano nabożeństwo i święcono zwierzęta. Przeprowadzano je w następującej kolejności: konie, krowy i owce, ewentualnie kozy, kury i inne, a ksiądz je święcił kropiąc obficie wodą z pojemnika. Na naszym pokazie ksiądz procesyjnie udaje się z wiernymi na miejsce wspólnego wypasu zwierząt – wygon. Tam rozpalana ognisko, którego dym okadza przechodzące zwierzęta, a ksiądz po odmówieniu modlitwy je święci.

Głównym punktem imprezy jest święto piekarzy - prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy oraz wypiek tradycyjnego chleba w wiejskim piecu polowym. Każdy może spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska, a najciekawsze stoiska są nagradzane. Przez cały dzień w piecu polowym w skansenie będzie można oglądać proces pieczenia tradycyjnego chleba na zakwasie.

Imprezę rokrocznie rozpoczyna niezwykle uroczysta, z przepiękną oprawą Msza Święta, którą koncelebruje Biskup Drohiczyński. Po Mszy w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu goście i uczestnicy imprezy przejeżdżają w korowodzie bryczkami do Muzeum. Jako pierwszy jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które będą koncertowały na terenie skansenu.

Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów jest PARADA ZABYTKOWYCH CIĄGNIKÓW z naszej (największej w Polsce) kolekcji, która rozpoczyna Podlaskie Święto Chleba w muzeum. Cała kolekcja sprawnych polskich i zagranicznych ciągników zgromadzonych w Muzeum liczy obecnie blisko 50 sztuk. Ciągniki  wyprodukowane są w latach 1917 – 1990. 10 lokomobil parowych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz kilkanaście polskich i zagranicznych silników spalinowych z lat 1900 – 1968 będzie można obejrzeć na wystawie w plenerze.

 Ciekawostką jest również pokaz młócenia zboża dawną młocarnią Warmianką napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W naszych zbiorach znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową. Zebrane przez żniwiarzy zboże będzie również młócone  w młocarni szerokomłotnej napędzanej silnikiem stacjonarnym S-60.

Atrakcyjności temu wydarzeniu dodają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, które umilają gościom pobyt w Muzeum.

Do zobaczenia 12 sierpnia w Ciechanowcu!

facebook