Dodana: 16 lipiec 2018 14:08

Zmodyfikowana: 16 lipiec 2018 14:08

X Zajazd Wysokomazowiecki w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę (VIDEO)

Wskrzeszenie suwerennej państwowości polskiej po 123 latach zaborów było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. Na pogranicznych terenach Podlasia i Mazowsza, w tym również w Ciechanowcu, proces „wybijania się na niepodległość” nie był łatwy. Jesienią 1918 roku na naszych terenach w dalszym ciągu stacjonowały oddziały armii niemieckiej, co było przyczyną licznych potyczek między nimi, a żołnierzami Polskiej Organizacji Wojskowej oraz tworzącego się Wojska Polskiego. Sytuacja taka trwała, aż do 19 lutego 1919 roku, kiedy Białystok został oficjalnie przekazany państwu polskiemu.

Ilustracja do artykułu IMG_3074.jpg

 

– W setną rocznicę odzyskania niepodległości trudno znaleźć lepszy powód spotkania - mówiła w czasie uroczystości w Ciechanowsku Dorota Łapiak, Dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - To, wszystkim nam, pozwala lepiej zrozumieć historię sprzed wieku. To dzień, kiedy możemy cieszyć się i radować, jak wtedy, kiedy wolność odzyskaliśmy.

- Jak każdego roku wszyscy się tutaj pięknie prezentują i jako mieszkaniec Ciechanowca cieszę się, że takie wspaniałe imprezy odbywają się u nas - podkreślił Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Pięknie wpisujecie się w święto odzyskania niepodległosci, a przecież w tym roku mija także 20. rocznica samorządności w Polsce, zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i powiatowym, gminnym.

Zajazd Wysokomazowiecki co roku cieszy się zainteresowaniem setek, jeśli nie tysięcy pasjonatów historii, mieszkańców Ciechanowca i całego woj. podlaskiego. W tym roku wprawdzie pogoda niezbyt dopisała, na szczęście deszcz przestał padać po mszy św. i wszyscy mogli cieszyć się przygotowanymi atrakcjami.

„X Zajazd Wysokomazowiecki” jest wspaniałą lekcją historii dla osób w każdym wieku, przybliżającą zwiedzającym losy naszego regionu sprzed ponad stu lat. W wydarzeniu wzięło udział około 100 rekonstruktorów. W programie imprezy przewidziano m.in. pokazy musztry, prezentację elementów uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania, pokaz tańców i mody z epoki, koncert pieśni patriotycznych, pokaz kawaleryjski, a także przeprowadzona na żywo profesjonalna charakteryzacja na marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedzający Muzeum Rolnictwa mogli zapoznać się z realiami życia obozowego i przyjrzeć się inscenizacji rozbrajania żołnierzy niemieckich.   

Autor: Agnieszka Tyszkiewicz/Wrota Podlasia

Idea Zajazdu Wysokomazowieckiego jest bliska mieszkańcom tej części naszego województwa. Mieszkańcy Ciechanowca i jego okolic angażowali się w działaniach niepodległościowych. W pałacu, który obecnie znajduje się na terenie Muzeum Rolnictwa, funkcjonował teatr amatorski, będący przykrywką dla działalności konspiratorskiej. Tutaj również utworzono oddział kawalerii, który następnie wszedł w skład 10 Pułku Ułanów Litewskich, peowiacy z terenu powiatu wysokomazowieckiego czynnie uczestniczyli w rozbrajaniu oddziałów niemieckich.

Kulminacyjnym punktem imprezy stała się rekonstrukcja bitwy. Za podstawę scenariusza tego widowiska posłużyły luźno zinterpretowane wydarzenia, które rozegrały się przed stu laty w Ciechanowcu i jego najbliższych okolicach. W inscenizacji został wykorzystany samochód pancerny Ford T.

(mk, at) 

Pliki do pobrania

facebook