Dodana: 1 luty 2018 17:28

Zmodyfikowana: 1 luty 2018 17:28

PATRONAT. Wystawa „Żubry. Światło i Cień” Michała Kościa

Na tej wystawie nie zobaczymy żubra takim, jakim każdy go widzi. Nie jest ona także fotograficznym zapisem zachowań, obyczajów czy choćby urody tych zwierząt. Prezentowane fotografie są bardzo indywidualną, może nawet intymną, interpretacją relacji majestatycznych żubrów z otaczającym je pejzażem. Na zdjęciach Michała Kościa istotne są nastrój i emocje, przez pryzmat których fotograf postrzega swych bohaterów.

Ilustracja do artykułu 100 x 70 cm 5.jpg

Wystawę już od 8 (wernisaż rozpocznie się o godz. 18) do 28 lutego 2018 roku będzie można oglądać w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Składają się na nią 24 wielkoformatowe fotografie (100x70 i 200x80 cm), oraz kilkanaście mniejszych zdjęć (15x18 cm), które są zbliżeniami detali z dużych kadrów.

To efekt ponad siedmiu lat pracy, jakie autor – znany białostocki fotografik - wykonał przemierzając z aparatem Puszczę Knyszyńską wzdłuż i wszerz. Przyjęta formuła prezentacji pozwala z jednej strony wydobyć i podkreślić niezwykłość kadrów, z drugiej – zwrócić uwagę na szczegóły, elementy, drobiazgi dostrzegane w mikro skali. 

W efekcie widza otacza unikalny – trochę magiczny, trochę tajemniczy, a trochę niepokojący – klimat pokazu. Integralną częścią wystawy jest projekcja (w tzw. pętli) dwóch filmów o autorze zdjęć: „Fotograf żubrów” oraz „Michał Kość - Fotograf miesiąca kwietnia 2017” (materiał portalu „Szeroki kadr”). Przybliżają one sylwetkę fotografa, jak też pokazują jego warsztat pracy.

Tytuł „Żubry. Światło i Cień” celnie oddaje zamysł wystawy fotografii Michała Kościa. To trzej równoprawni, by nie powiedzieć dopełniający się, bohaterowie każdego kadru. Nawet jeśli wydaje się, że sylwetka żubra dominuje to jest to zamierzone, bo dopiero dopełnione rozżarzoną kulą wschodzącego lub zachodzącego słońca, powstają emocjonalne kadry. Innym razem z kolei to właśnie słońce wraz z kreowanymi przez siebie cieniami wybija się ponad majestat zwierząt. Kiedy indziej bohaterowie zespalają się w idealnej harmonii, nikomu nie dając pierwszeństwa, ani nikogo nie spychając na daleki plan.

wystawa: „Żubry. Światło i Cień”

autor fotografii: Michał Kość

kurator wystawy: Barbara Sojko

miejsce i czas: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17, luty 2018

 

facebook