Dodana: 9 lipiec 2018 09:36

Zmodyfikowana: 9 lipiec 2018 09:37

PATRONAT. Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” startuje w ostatnią sobotę lipca

Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Impreza ma charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność.

Ilustracja do artykułu plakat_siabrouskaja 18-maly.jpg

28 lipca 2018, godz. 17.00

Leśne uroczysko „Boryk” w Gródku

Ten festiwal to nawiązanie do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Projekt, który w szerokim rozmiarze zaprezentuje rodzimą, ludową kulturę, będzie również – poprzez udział zespołów z Polski i Białorusi oraz przedstawicieli kultur mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie – okazją do prezentacji bogactwa kultury pogranicza oraz promocji walorów przyrodniczo-turystycznych gminy, powiatu i całego województwa podlaskiego. W festiwalu jak co roku udział wezmą zespoły dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, a różne rodzaje muzyki i śpiewu dadzą okazję do wspólnej zabawy, którą podkreśli specjalnie przygotowana na tą okazję i wielokrotnie wykonywana wspólnie przez zespoły i publiczność w języku białoruskim przyśpiewka – hymn „Hej Siabrouskaja Biasieda!”. Oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwi młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń. 

W trakcie imprezy oprócz występów zespołów i artystów ludowych odbędą się konkursy: najsmaczniejsza potrawa regionalna z ziemniaka, najładniejszy „karawaj” przywieziony przez występujące zespoły oraz nowość – konkurs na zdjęcie/sefie z imprezy z hashtagiem, oceniany przez użytkowników portalu Instagram. Innymi atrakcjami będą pokazy fajerwerków oraz wspólne pieczenie prosiaka. Urozmaiceniem imprezy będzie występ specjalnie zaproszonych na tą okazję gwiazd wieczoru z Białorusi m.in.: Uładary, Kalаryt, Ćwiecień, Krysztaliki, Szklary. Dodatkowo wystąpi zespół reprezentujący mniejszość białoruską we Francji - Sławiańskaja Dusza W ramach Podlaskiej Oktawy Kultur na Siabrouskiej Biasiedzie wystąpi zespół Perła z Niemenczyna (Litwa). Nie zabraknie również zespołów z Podlasia m.in. Dobryje Grajki, Zorka, Lider, Lailand, Dawid Szymczuk Band, MaKsim, Koszyki, ServerDANCE, Asteria oraz zespołów z Gminy Gródek. Gospodarzami imprezy będzie zespół Prymaki z Gródka.

facebook