Dodana: 3 sierpień 2017 13:25

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2017 14:21

Międzynarodowy Festiwal teatralny WERTEP – drugi weekend pełen atrakcji

Koncert Karoli Cichej i Elżbiety Rojek w orlańskiej synagodze, przedstawienie nagradzanego spektaklu „Mewa” w Hajnówce, czy fantastyczne popisy francuskiego tria z La Cirque Jaffarson lub legendy rosyjskiej sceny teatru kukiełkowego – drugi tydzień Międzynarodowego Festiwalu teatralnego WERTEP szykuje dla wielbicieli teatru niejedną artystyczną niespodziankę. Przypomnijmy, że od piątku do niedzieli artyści zaproszeni na Wertep wystąpią: w piątek 4 sierpnia w Dubiczach Cerkiewnych, w sobotę 5 sierpnia w Orli, a w niedzielę 6 sierpnia w Hajnówce.

Ilustracja do artykułu IMG_0068.JPG

Jak zwykle, niezwykle bogaty i ciekawy program, przygotowano dla najmłodszych. Nie zabraknie oczywiście i tak lubianych przez dzieci - „Impresji z baniek mydlanych”, czyli po prostu szaleńczej bieganinie wśród olbrzymich baniek mydlanych. Ale poza tym historia o czerwonym Kapturku, bajka o Pchle Szachrajce, przezabawny teatr kukiełkowy „Tymoteusz wśród ptaków”.

 

Organizatorzy jak każdego roku przygotowali niezwykłe wydarzenie w Ori. Każdego roku, w tamtejszej Synagodze, ma meijsce niezwykłe wydarzenie artystyczne. W tym roku w wyjątkowych wnętrzach dawnej świątyni wystąpi Karolina Cicha i Elżbieta Rojek. Ich koncert oparty jest o pieśni sakralne związane z religiami występującymi w woj. podlaskim. Niektóre religie wytworzyły bogate tradycje muzyczne (wielogłosowe pieśni prawosławia czy klezmerskie skale śpiewów szabasowych), inne (tatarski islam) mają swoje tradycje w melodycznej recytacji świętej Księgi, jeszcze inne nagromadziły przez wieki różnorodne style muzyczne (katolicyzm: od śpiewów gregoriańskich poprzez muzykę klasyczną, po gospel). Koncert to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny, bliski rytuału, żywiołowy program.

Należy się zatem spodziewać raczej muzyki pełnej energii, muzyki ekstatycznej i epifanicznej niż świątobliwych pień w dewocyjnym stylu. Muzykę dopełni tu mozaika języków sakralnych: m.in. staro-cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski. Wybór tekstów koncertu skoncentrowany jest na afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności. Artystki wychodzą z założenia, iż muzyka jest językiem, który jest w stanie porozumieć ludzi ponad różnicami doktryn.

 

W niedzielę zapraszamy do Hajnówki, gdzie jedyne przedstawienie na Wertepie zaprezentuje lwowski teatr Woskrisinnie. Artyści zaprezentują „Mewę” wg A. Czechowa.  To spektakl o młodych artystach o odmiennym spojrzeniu na życie, o starszym pokoleniu, gorliwie strzegącym swoich dawnych stanowisk, o niesłychanej miłości, o poszukiwaniu sensu życia, także w sztuce. Fajerwerki, ogień i projekcje wideo uzupełniają widowiskowość spektaklu.

 

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z programem na najbliższe dni:

 

4.08 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE
Miejsce: Zalew Bachmaty

 

5.08 (sobota) ORLA
Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury, Synagoga

17.00 „Przejście” Teatr Pian / PL (40 min., plener)
18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)
19.00 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)
20.00 „Mignone” The Theatre Company Mr Pejo’s Wandering Dolls / RU (60 min., plener)
21.00 „Jeden / Wiele” Karolina Cicha i Elżbieta Rojek / PL – koncert (60 min., synagoga)

 

6.08 (niedziela) HAJNÓWKA
Miejsce: Hajnowski Dom Kultury

13.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada ulicami miasta (60 min., plener)
15.00 „Historia Czerwonego Kapturka” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
15.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)
16.00 „Taka Pchła” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
17.00 „Tymoteusz wśród ptaków” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)
19.00 „Przejście” Teatr Pian / PL (40 min., plener)
20.00 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)
21.00 „Mewa” Lwowski Teatr Woskresinnia / UA (60 min., plener)

 

 

 

facebook