Dodana: 12 maj 2017 13:46

Zmodyfikowana: 12 maj 2017 13:47

Wystawa "Broń czarnoprochowa" w Muzeum Wojska w Białymstoku

„Broń czarnoprochowa” to tytuł najnowszej ekspozycji czasowej przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Otwarcie wystawy nastąpi 12 maja br., o godz. 17, w Sali Wystaw Czasowych MWB (Białystok, ul. Jana Kilińskiego 7). Kuratorem ekspozycji jest Piotr Januszek.

Ilustracja do artykułu 01.jpg

Piotr Januszek: Wynalezienie czarnego prochu przypisuje się Chińczykom. Przypuszcza się, że powstał w czasie eksperymentów nad substancją dającą nieśmiertelność. Próbowano uzyskać ją na różne sposoby, między innymi mieszając substancje używane w medycynie. Węgiel usuwający zatrucia, konserwująca saletra czy wreszcie odkażająca siarka wydawały się podstawowymi składnikami, jakie należy użyć do produkcji mikstury. Efekt który uzyskano był dla badaczy na pewno wielkim zaskoczeniem (…) Trudno powiedzieć jak odkryto właściwości wybuchowe opisanej mieszanki. Przypuszczalnie, zupełnie przypadkowo, miała ona kontakt z otwartym ogniem. Może ze świecą?

 

Na wystawie „Broń czarnoprochowa” zaprezentowanych zostanie ponad sześćdziesiąt obiektów muzealnych (ręczna broń palna, karabiny i pistolety wyprodukowane w okresie od XVII do XIX wieku) pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz zbiorów własnych MWB. Linia opowieści ekspozycji zbudowana została wokół ewolucji broni czarnoprochowej - od prostych rusznic do karabinów kapiszonowych i od jednostrzałowych pistoletów po wielostrzałowe rewolwery. Kurator wystawy zwraca szczególną uwagę na prezentowany rozwój myśli technicznej oraz kunszt dawnych rusznikarzy.

 

Piotr Januszek: Uzupełnieniem oryginalnych obiektów muzealnych są plansze tematyczne, na których prezentujemy cztery podstawowe systemy zapłonu broni czarnoprochowej. Na pewno są one efektowne pod względem wizualnym, ale równie duże znaczenie przyłożyliśmy do tego, by w sposób zrozumiały, przystępny dla każdego zwiedzającego, przedstawiały temat wystawy.

 

 

Biogram kuratora: Piotr Zawisza Januszek jest wieloletnim pracownikiem Muzeum Wojska w Białymstoku, przewodnikiem, autorem licznych wystaw czasowych m.in. „XIX-sto wieczna broń biała", "Piękno w stali zaklęte", "Samuraje - opowieść o ludziach, bitwach i honorze"; członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Polskiego Stowarzyszenia Miecza Japońskiego i Polskiego Związki Strzelectwa Sportowego.

 

Zdjęcia:

  1. Grafika towarzysząca ekspozycji/ MWB
  2. Grafika towarzysząca ekspozycji/ MWB
  3. Wiązkowy rewolwer sześciolufowy z zamkiem kapiszonowym tzw. „pieprzniczka”, wyprodukowany po 1837 r., ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie/ fot. Paweł Czernicki
  4. Prochownica z rogu łosia, XVIII wiek/ fot. Pracownia fotograficzna Muzeum Narodowego w Krakowie

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook