Dodana: 6 luty 2018 13:02

Zmodyfikowana: 6 luty 2018 13:02

„Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918” - wernisaż wystawy w Muzeum Wojska

W najbliższą niedzielę (11 lutego) w Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7) odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918”. Początek o godzinie 14:00.

Ilustracja do artykułu 03 (1).jpg

Głównym założeniem wystawy jest fotograficzne i faktograficzne pokazanie polskiego wysiłku zbrojnego okresu I wojny światowej. Ekspozycja tworzy narracyjną opowieść o polskich formacjach wojskowych walczących u boku zaborców o sprawę polską, co w konsekwencji przyniosło w listopadzie 1918 r. upragnioną niepodległość.
Marek Gajewski (autor wystawy): Na wystawie zaprezentowanych zostanie m.in. ok. 400 archiwalnych fotografii (w kioskach 3D i ramkach cyfrowych), liczne dokumenty (zaświadczenia, karty pocztowe, listy, legitymacje, dyplomy itp.), manekiny postaciowe (strzelec Legionów Polskich, strzelec Dywizji Syberyjskiej, porucznik jazdy Polskiego Korpusu Posiłkowego, kpt. Armii Polskiej we Francji), broń biała i palna z epoki oraz niemiecki film dokumentalny z 1916 r.

Marek Gajewski - absolwent Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Historyk, kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku. Autor wielu wystaw czasowych i publikacji z zakresu historii wojskowej regionu.

Na zdjęciu przemarsz oddziałów wojskowych Armii Polskiej przez ulice Paryża w dniu Święta Narodowego Francji. 14 lipca 1918 r. (Wojskowe Biuro Historyczne – zbiory Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie).

facebook