Dodana: 29 październik 2015 10:16

Zmodyfikowana: 29 październik 2015 10:16

Kwesta na bielskich cmentarzach na rzecz odrestaurowania zabytkowych pomników

W najbliższy weekend na terenie bielskich cmentarzy przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz odrestaurowania starych i zabytkowych pomników. Organizuje ją Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, a włączą się w nią miejscowi wolontariusze. Kwestować będzie też Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.

Ilustracja do artykułu zabytki.jpg

W sobotę (30 października) oraz w niedzielę (Dzień Wszystkich Świętych) w godzinach pomiędzy 9:00 a 15:00 na cmentarzach oraz wokół nich pojawią się kwestarze, którzy będą zbierać datki od osób odwiedzających groby swoich bliskich.

- Wiele grobów zniszczył już czas lub ludzie niemający szacunku dla zmarłych – mówią organizatorzy z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. – Nie pozwólmy, by umierały następne groby, bo wraz z nimi umiera cząstka historii naszego miasta. Wszak stanowią one nasze dziedzictwo, dziedzictwo które winniśmy przekazać następnym pokoleniom mieszkańców Bielska Podlaskiego.

Cmentarz bielski położony pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego i Dubiażyńską jest jednym z najstarszych czynnych cmentarzy w Polsce. Powstał on przed 1799 rokiem i składał się z czterech części (licząc kolejno od strony miasta): protestanckiej, katolickiej, unickiej i prawosławnej. Najstarsze zachowane pomniki pochodzą z połowy XIX wieku. Grobów mających wartość artystyczną i historyczną jest około stu, z tego kilkanaście wymaga natychmiastowego remontu.

W tym roku wolontariusze chcą zebrać fundusze, które pozwoliłyby na odrestaurowanie co najmniej dwóch pomników. Wybrano groby Jadzi Furowicz zmarłej w wieku 3 lat w 1868 roku oraz Mitii Ozierskiego, zmarłego w wieku 7 lat w 1897 roku.

Jadwiga Furowicz – urodziła się 30 sierpnia 1865 r., zmarła w marcu 1868 r. Pomnik wykonany jest z piaskowca, płaskorzeźba w formie medalionu przedstawiająca zmarłą dziewczynkę jako aniołka. Płaskorzeźba jest bardzo zniszczona. Obok grobu córki znajduje się grób jej rodziców: Aleksandra Furowicza doktora medycyny, lekarza powiatowego w randze radcy kolegialnego, zmarłego 13 lutego 1895 r. i jego żony Wandy Marianny z Naronowiczów zmarłej 20 maja 1912 r.

Mitja Ozerski – urodził się w roku 1890, zmarł 9 grudnia 1897 r. Syn pułkownika Wiktora Ozerskiego, dowódcy 1. kadrowego batalionu obozowego stacjonującego w  Bielsku. Grobowiec wykonany jest z piaskowca, z rzeźbą śpiącego chłopca (aniołka), krypta pod pomnikiem zapadła się i pomnikowi grozi zawalenie.

Osoby, które chcą wesprzeć działania Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej mogą dokonać wpłat pieniężnych na konto: Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, nr rachunku: 27 8061 0003 001 6753 2000 0010 – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej w Bielsku Podlaskim.

Za: UM Bielsk Podlaski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook