Dodana: 7 grudzień 2016 09:18

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2016 09:18

Artel czyli republika szewców w Tykocinie 1957-1970

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie serdecznie zaprasza na pierwszy z cyklu wykładów poświęconych historii Tykocina, który odbędzie w niedzielę 11 grudnia o godz. 13:00 się w domu przy Placu Czarnieckiego 10 pt. "Artel - republika szewska w Tykocinie 1957-1970".

Ilustracja do artykułu ---_0047.jpg

Tematem wykładu z prezentacją nieznanych archiwalnych zdjęć będzie historia tykocińskich szewców w okresie powojennym. Wykład poprowadzi Maria Markiewicz, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego, która zaprezentuje materiały zgromadzone w trakcie przygotowywania publikacji na temat Placu Czarnieckiego.

W latach 50-70 XX w. w  kamieniczce przy Placu Czarnieckiego 2  mieści się "Rzemieślnicza Spółdzielnia Szewców i Cholewkarzy", potocznie zwana artelem. Rzemiosło indywidualne było w PRL-u zakazane, więc tykocińskich szewców - a było ich wielu pracujących w domowych warsztatach - zgromadzono w jednym miejscu i w jednej instytucji. Z okien kamieniczki rozlegały się odgłosy stukających na kopycie młoteczków, a czasem dźwięki hymnu tej "republiki szewskiej", jakim był wielki przebój owych lat, piosenka "Szewczyk" granej na "pedałówce" albo  na mandolinie. Spółdzielnia szewców po restrukturyzacji  przeniesiona została w 1970 roku na ul. Kozią, by tam zakończyć egzystencję. Był to ostatni rozbłysk i ostatni akord wielowiekowej tradycji rzemiosła szewskiego - polskiego i żydowskiego w Tykocinie. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook