Dodana: 1 czerwiec 2017 12:39

Zmodyfikowana: 1 czerwiec 2017 12:39

72 macewy na Cmentarzu Żydowskim w Ciechanowcu

72 macewy stoją na Cmentarzu Żydowskim w Ciechanowcu. Ostatnio Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka przekazało tam 38 nagrobków odnajdywanych przez lata w różnych punktach miasta i gromadzonych na terenie Muzeum.

Ilustracja do artykułu 001.JPG

Gmina Ciechanowiec od ośmiu lat opiekuje się Cmentarzem Żydowskim znajdującym się za kompleksem zabytkowych cmentarzy mieszczących się przy ul. Sienkiewicza. Po zawarciu w 2007 roku ugody regulującej sporne sprawy pomiędzy Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie a Gminą i Miastem Ciechanowiec, Gmina Ciechanowiec wypełniając swoje zobowiązania odtworzyła granice Cmentarza Żydowskiego i wykonała symboliczne ogrodzenie z polnych głazów, wybudowała bramę i ufundowała tablicę pamiątkową.

 

Tak, jak inne ciechanowieckie kirkuty, i ten cmentarz uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zaraz po zajęciu Ciechanowca, jesienią 1941 roku, hitlerowcy stworzyli po obu stronach Nurca getto, w którym umieścili blisko 4 tysiące Żydów z Ciechanowca i okolic, zabraniając modlitw, nakazując zniszczenie świętych ksiąg i użycia cmentarnych tablic do budowy dróg i chodników.

 

W 2008 roku, gdy uroczyście przecinano wstęgę, za bramą cmentarza znajdowało się tylko kilka macew. Od tego czasu mieszkańcy przywożą na ten teren wszystkie znalezione macewy. Wcześniej takie znaleziska były dostarczane do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które teraz przekazało 38 nagrobków Gminie Ciechanowiec, z prośbą o przewiezienie ich na cmentarz. Obecnie na Cmentarzu Żydowskim w Ciechanowcu stoi 72 macewy.

www.ciechanowiec.pl

fot. O. R. Tomaszewska MPI

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook