Dodana: 13 kwiecień 2018 11:18

Zmodyfikowana: 13 kwiecień 2018 11:18

Firma Cynkomet z Czarnej Białostockiej inwestuje w urządzenia i instalacje przyjazne środowisku

To urządzenia i instalacje które ograniczą zużycie energii, zmniejszą emisję spalin i poprawią warunki pracy na produkcji. W najbliższych miesiącach spółka Cynkomet przeznaczy na ten cel pół mln zł.

Ilustracja do artykułu Cynkomet-nowe wozki.jpg

Spółka, znana na rynku przede wszystkim jako producent maszyn rolniczych,  wykonuje także usługi cynkowania ogniowego w swojej siedzibie w Czarnej Białostockiej i w oddziale w Wyszkowie.

- Wśród zaplanowanych inwestycji jest m. in. wymiana oświetlenia w halach cynkowni na energooszczędne oświetlenie LED, a także wymiana spalinowych wózków widłowych na wózki zasilane elektrycznie – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. - W parku maszynowym Cynkometu są już trzy nowoczesne wózki elektryczne, dzięki którym praca operatorów stała się wygodniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym bezpieczniejsza.

Kolejny ekologiczny wózek widłowy trafi do Cynkometu w Czarnej Białostockiej w maju, a w planach na najbliższe lata jest wymiana wszystkich spalinowych urządzeń na elektryczne. W porównaniu ze spalinowymi, wózki elektryczne ciszej pracują, przenoszą mniej drgań i nie emitują spalin.

- Wózki elektryczne doskonale sprawdzają się nawet zimą, przy tak wysokich obciążeniach - dotyczących sprzętu i maszyn, pracujących w trybie ciągły - z jakimi mamy do czynienia przy bardzo wymagającym profilu produkcji, jaki prowadzimy  – podkreśla prezes Dąbrowski. - W długofalowej polityce rozwoju firmy, szczególną wagę przykładamy do ochrony środowiska i poprawy warunków pracy pracowników produkcyjnych.

Cynkomet inwestuje w ekologiczne technologie nie od dziś – w ostatnich latach zainstalował stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG (Liquid Natural Gass). Ekologiczne paliwo wykorzystywane jest zarówno w procesach technologicznych – do zasilania pieca cynkowniczego, jak też do ogrzewania hal produkcyjnych.

- Tym samym wyeliminowany został, stosowany wcześniej gaz propan-butan i olej opałowy, których spalanie było znacznie większym obciążeniem dla środowiska naturalnego – mówi Mariusz Dąbrowski.

Wśród inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata jest m. in. montaż nowych świetlików w halach produkcyjnych, co pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej na doświetlenie hal, a jednocześnie wpłynie na poprawę warunków pracy pracowników.

- Jesteśmy otwarci na wszelkie nowinki technologiczne i rozwiązania, które mogą wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie obciążenia dla środowiska naturalnego, a przy tym na polepszenie warunków pracy w naszych zakładach – zapewnia przezes Cynkometu.

facebook