Dodana: 22 sierpień 2017 13:02

Zmodyfikowana: 22 sierpień 2017 13:09

Obchody 97. rocznicy Bitwy Białostockiej

22 sierpnia br. przypada 97. rocznica największej bitwy w dziejach Białegostoku. Pamięć bohaterów uczcili przedstawiciele władz samorządowych z regionu. W miejscach pamięci - pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bolszewickiej zbrodni na ul. gen. S. Maczka, Pomnikiem-Krzyżem przy ul. Zwycięstwa, na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pod Pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Zwierzynieckim i przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki - zostały złożone kwiaty.

Ilustracja do artykułu IMG_6332.JPG

Obchody rocznicowe rozpoczęły się już w niedzielę, 20 sierpnia – miasto przygotowało historyczną rekonstrukcję zwycięskiej walki żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legionów z oddziałami bolszewickimi.

Bitwa Białostocka została stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Akcja militarna przeprowadzona w Białymstoku zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku.

Po bitwie zostało w mieście kilka śladów. Wciąż stoi (znacznie rozbudowany) pomnik przy ul. Zwycięstwa, ustawiony w latach 30. w miejscu jednego ze starć. Oprócz tego – od ponad 20 lat między Placem Uniwersyteckim a Rynkiem Siennym jest ulica nosząca imię wielkiego bohatera bitwy sprzed 96 lat - Józefa Marjańskiego, który był kapitanem 1. Pułku Piechoty Legionów. Po bohaterskiej walce zginął wówczas od kuli bolszewickiej. Poległych w tej bitwie chowano w różnych mogiłach, z czasem przeniesiono ich na cmentarz ofiar wojny 1920 r. przy ul. Zwierzynieckiej. Tam też spoczął Marjański, po kilku latach jednak jego szczątki przeniesiono do rodzinnego Radomia.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook