Dodana: 13 grudzień 2017 15:43

Zmodyfikowana: 13 grudzień 2017 22:24

Dwa zmodernizowane pociągi elektryczne trafiły na trasy Podlaskiego

W środę 13 grudnia odbyło się w Białymstoku oficjalne przekazanie do użytku dwóch zmodernizowanych pociągów, tzw. EZT (elektryczne zespoły trakcyjne). Ich modernizacja kosztowała łącznie 13 mln zł. Będą one jeździć na kilku trasach naszego województwa. Na potrzeby spółki Przewozy Regionalne, właściciela marki Polregio, pociągi zmodernizowały Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. Modernizacja jednego pociągu kosztowała ok. 6,5 mln zł.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

- Samorząd województwa stara się w jak najlepszy sposób zapewnić transport kolejowy mieszkańcom na poziomie regionalnym – podkreślił Jerzy Leszczyński, Marszalek Województwa Podlaskiego. - Zmodernizowane pociągi poprawią znacznie potencjał przewozowy w regionie. Oddział ma do dyspozycji 17 składów różnych jednostek. W 2018 r. połączeń będzie więcej.

Marszałek Województwa Podlaskiego przypomniał także, że w 2016, 2017 i w 2018 r. samorząd województwa podlaskiego przekazał i przekaże Przewozom Regionalnym - w ramach umowy - po 23 mln zł rocznie na pasażerskie przewozy regionalne.

- Oba pociągi w Podlaskiem będą jeździć na trasach, gdzie jest elektryczna sieć trakcyjna, czyli Białystok-Ełk, Białystok-Kuźnica oraz Białystok-Szepietowo - poinformował dyrektor podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych Jarosław Glazer. - Zmodernizowane składy zastąpią stare pociągi, dzięki czemu podróż będzie bardziej komfortowa, bezpieczna.

Elektryczne zespoły trakcyjne przystosowano do jazdy z prędkością 120 km/h. Są nowoczesne i estetyczne, wyposażone m.in. w wygodne fotele, gniazdka elektryczne, ładowarki USB, monitoring. W pojazdach funkcjonuje czytelny system informacji pasażerskiej i strefa małego podróżnika, która jest pozytywnie odbierana przez pasażerów.

EZT zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pojazdy będzie można spotkać na trasach Białystok – Szepietowo, Białystok – Kuźnica Białostocka i Białystok – Ełk.

– Każda zmiana, która zwiększa komfort podróży pasażerów jest dla nas bardzo ważna – powiedział Jerzy Leszczyński, marszałek Województwa Podlaskiego. – Do tej pory przejazdy pasażerów realizowane przez Przewozy Regionalne na podstawie umowy z Województwem Podlaskim odbywały się w głównej mierze w pojazdach należących do samorządu województwa. Cieszy, iż ten tabor zostanie powiększony o dwa nowoczesne pojazdy, które na pewno spotkają się z uznaniem podróżujących. Przypomnę, iż w roku 2018 będziemy jeździć wg. rozkładu jazdy, który jest efektem naszych ubiegłorocznych, bardzo szerokich konsultacji społecznych. Dzięki współpracy z Przewozami Regionalnymi i Centrum Zrównoważonego Transportu została zwiększona praca eksploatacyjna o około 50% w porównaniu z rokiem 2016, a co za tym idzie wzrosła też liczba połączeń kolejowych. To był ewenement w skali kraju. Planujemy również kontynuację weekendowych przewozów na trasie Białystok – Kowno i Białystok – Waliły – dodał marszałek.

Członek zarządu ZNTK Mińsk Mazowiecki SA Jacek Bilski poinformował, że zakłady modernizują teraz 36 pociągów elektrycznych.

(mk)
Video: Magdalena Kleban

facebook