Dodana: 10 wrzesień 2015 15:34

Zmodyfikowana: 10 wrzesień 2015 15:47

Centrum naukowe i rzeźba-instalacja - pomysły na zagospodarowanie Rynku Siennego

Instalacja autorstwa Jarosława Perszko w części pochówkowej, a od strony ul. Kijowskiej Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy – to pomysł na zagospodarowanie Rynku Siennego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Rynek Sienny 1 (2).jpg

Budynek centrum naukowego zamykałby przestrzeń Rynku Siennego, natomiast instalacja umiejscowiona w części  obejmującej  cmentarz ewangelicki podkreślałaby powagę miejsca i upamiętniałaby ewangelicka nekropolię z XVII w.

Instalacja miałaby formę czterech płyt składających się w sześcian. Zewnętrze ściany pokryte byłyby tablicami na których zostaną umieszczone nazwiska pochowanych.
Jednak w tym miejscu umieszczenie ciężkich obiektów, a ta do takich praca Jarosława Perszko należy,  może stanowić problem, ponieważ płytko pod ziemią znajdują się krypty.
Urzędnicy miejscy  zapewniają, że dysponują badaniami georadarowymi, które pozwolą zapobiec ewentualnym przypadkom naruszenia grobów, ale też podkreślają, że ostateczna wersja planowanej instalacji może ulec zmianie.
- Badania możliwości osadzenia jak też ciężar samej konstrukcji może spowodować to, że w efekcie pojawi się ona w innej niż pierwotna formie – mówił Marcin Mikłasz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Tę część Rynku Siennego w nowej odsłonie powinniśmy zobaczyć w 2017r.

Rynek Sienny został też wytypowany jako najlepsze miejsce na siedzibę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Budynek w którym mieściłaby się białostocka wersja Centrum Nauki Kopernik miałby zostać wybudowany  w części Rynku Siennego pomiędzy ul. Młynowa i Kijowską.
Początkowo, jako siedzibę Laboratorium typowano budynek przy ul. Częstochowskiej, ale jak mówił z-ca prezydenta Rafał Rudnicki miasto odstąpiło od tego pomysłu, ze względu na koszty i lokalizację.

-Taniej jest wybudować nowy obiekt, niż remontować i przystosowywać na potrzeby takiego ośrodka zabytek – mówił – Ponadto do Rynku Siennego jest lepszy dojazd, a ponieważ będzie to miejsce skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, położenie w samy centrum z dobrym połączeniem z każdego miejsca Białegostoku odgrywa niebagatelną rolę.  

Wstępny koszt budowy Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy to 27mln.zł.
Inwestycja  może być współfinasowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Podlaskiego.  
- Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy miałoby pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę . Będzie to miejsce gdzie młodzież i dzieci uczyły się tu samodzielnego myślenia i kreatywności – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski .

Budynek będzie miał powierzchnię około 5 tyś m2. Będzie część administracyjna i ogólnodostępna. Jeszcze nie wiadomo w jakiej formie będzie zorganizowana część przeznaczona dla odwiedzających .
Mogą powstać pracownie, gdzie młodzi odkrywcy będą pracować w zespołach, albo otwarta przestrzeń z indywidualnym stanowiskami, przy których każdy odwiedzający samodzielnie będzie mógł doświadczać nauki.
Decyzja o ostatecznej formie zapadnie na podstawie wyników pilotażowego programu edukacyjnego w wybranych białostockich szkołach – tam powstaną specjalne studia wyposażone w pomoce dydaktyczne, gdzie będą odbywały się zajęcia praktyczne. Przyjęta zostanie forma, która będzie bardziej skuteczna w procesie edukacji.
Jeśli radni miejscy zaakceptują plany miasta w przyszłym roku ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na obiekt. Centrum mogłoby zacząć działać w 2020r.


Projekty Urzędu Miejskiego w Białymstoku wymagają opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Centrum. Uchwała intencyjna ws. jego opracowania trafi pod obrady radnych miejskich na najbliższej sesji.  Umożliwi on powstanie budynku Laboratorium i realizację nowej koncepcji Rynku Siennego.

O tym, że na Rynku Siennym był miejscem pochówków,  dowiedzieliśmy się kilka lat temu podczas prac remontowych na ul. Młynowej. Przez wiele lat plac służył mieszkańcom  jako parking.

W 2015 r. władze miasta podjęły kroki aby o to miejsce należycie zadbać. 2 kwietnia został wprowadzony zakaz parkowania samochodów na miejscu cmentarza. Umieszczono tablice upamiętniające miejsce.
Teraz powstał projekt zagospodarowania przestrzeni Rynku Siennego zarówno w miejscu pochówków jak i dalszej części, w tej chwili całkowicie niewykorzystanej. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook