Dodana: 18 lipiec 2017 15:38

Zmodyfikowana: 18 lipiec 2017 15:38

Budowa lotniska lokalnego w Białymstoku – ruszyła procedura przetargowa

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już we wrześniu przyszłego roku na Krywlanach będą lądowały samoloty – nieduże pasażerskie, zabierające do 50 osób na pokład. Z lotniska będą mogły korzystać lotnicze ośrodki szkoleniowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne lotnicze służby państwowe. Samoloty startujące z Krywlan będą miały zasięg do 1,5 – 2 tys. km. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji mają czas na złożenie oferty do 29 sierpnia.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Budowa lotniska jest możliwa dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Miastem Białystok – inwestorem a Aeroklubem Polskim. Obie strony uzyskały już wszelkie potrzebne zezwolenia i wspólnie będą prowadziły proces inwestycyjny. Ostatnim niezbędnym dokumentem, na który czekano, była decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji lotniczej w Białymstoku, wydana 7 lipca przez wojewodę podlaskiego. Jeśli w trakcie przetargu zostanie wyłoniony wykonawca, Miasto jeszcze w tym roku podpisze z nim umowę i rozpocznie się realizacja inwestycji. Na wykonanie dokumentacji projektowej firma będzie miała 3 miesiące od podpisania umowy.

Jak podkreślał prezydent Tadeusz Truskolaski podczas konferencji prasowej 18 lipca , to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Białymstoku.

 – Z pewnością ułatwi życie podróżnym, ale też przyczyni się do wzrostu zainteresowania środowisk biznesowych naszym miastem, a w konsekwencji – do dalszego rozwoju Białegostoku.

 

Prace rozpoczną się od robót ziemnych i uporządkowania systemu odwodnienia. Zakres robót budowlanych obejmuje budowę drogi startowej o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i drogi startowej o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowane zostaną też: płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

 

Lotnisko będzie przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 pasażerów. Zasięg statków powietrznych to 1,5 – 2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły lotnicze ośrodki szkoleniowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne lotnicze służby państwowe.

Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2018 r. Lotnisko powinno zacząć funkcjonować przed końcem 2018 roku. Limit wydatków na budowę pasa na lata 2017-2018 wynosi 31,2 mln zł.
Prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślał, że przy rozbudowie Krywlan liczy na wsparcie finansowe samorządu województwa podlaskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook