Dodana: 22 czerwiec 2017 10:13

Zmodyfikowana: 22 czerwiec 2017 10:18

Białystok szuka możliwości uporania się ze skutkami nawałnic

Prezydent Tadeusz Truskolaski na spotkaniu prasowym (21.06) przedstawił plan działania zapobiegający skutkom nawałnic – w przyszłości po otrzymaniu ostrzeżeń meteorologicznych, patrole policji i Straży Miejskiej szybciej pojawią się na ulicach, gdzie gromadzi się deszczówka. Ponadto Białystok znalazł się wśród 44 polskich miast, które uczestniczą w rządowym projekcie dotyczącym opracowania planów adaptacji do zmian klimatu.

Ilustracja do artykułu WP_20170620_15_20_42_Pro.jpg

Wtorkowa (20.06) ulewa sparaliżowała Białystok. Pomiędzy 14.00 a 18.00 spadło ponad 54 l na metr kwadratowy deszczu. Między innymi nieprzejezdne były (jak zwykle) tunel na ul. Wasilkowskiej, tunel im. gen. Fieldorfa „Nila”, Jurowiecka. Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce na początku maja br., kiedy to w ciągu kilku godzin spadło 87 l na metr kwadratowy – miasto było całkowicie sparaliżowane.  

W związku z powtarzającymi się ulewami prezydent Białegostoku 19 czerwca wystąpił do Rady Miasta z wnioskiem o niezbędne zmiany w budżecie, dzięki którym będzie można przeznaczyć 200 tys. zł na wykonanie profesjonalnej dokumentacji dotyczącej uregulowania stosunków wodnych na terenie całego miasta. Byłby to ważny krok w kierunku zmian umożliwiających kontrolę skutków wysokich opadów i zapobieganie uszkodzeniom oraz utrudnieniom spowodowanym ulewami. Do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji niezbędna jest decyzja Rady Miasta.

 

Ponadto Białystok znalazł się wśród 44 polskich miast, które uczestniczą w rządowym projekcie dotyczącym opracowania planów adaptacji do zmian klimatu. Te długofalowe działania mają na celu wyeliminowanie negatywnych skutków nawałnic i ulewnych deszczów.

 

Wtorkowe burze z gradem zmobilizowały 158 strażaków, w tym także z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z sąsiednich gmin. Policja podczas ulew dysponowała 38 patrolami w terenie. Działania były prowadzone na kilkunastu białostockich ulicach. Najwcześniej i najdłużej akcje policji prowadzone były przy ul. Wierzbowej i J.K. Branickiego. Natomiast Straż Miejska przyjęła 40 zgłoszeń dotyczących zalanych posesji i ulic oraz odkrytych studzienek.

 

 

Podczas spotkania ustalono także, że w przyszłości po otrzymaniu ostrzeżeń meteorologicznych, patrole policji i Straży Miejskiej szybciej pojawią się na ulicach, gdzie gromadzi się deszczówka. Pozwoli to sprawniej informować i ostrzegać kierowców przed wjeżdżaniem na te ulice.

 

Strażnicy miejscy pomagają mieszkańcom odszukać zagubione tablice rejestracyjne. Część z nich została zabezpieczona. Znalezione tablice można odebrać w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Składowej 11 w Białymstoku. Po swoją tablicę należy zgłosić się z dowodem rejestracyjnym. Znalezione tablice można też zostawiać w budynku Departamentu Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. J. K. Branickiego 3/5. Należy je przekazać do referatu rejestracji pojazdów na I piętrze (w punkcie informacyjnym).


źródło: UM Białystok

Tunel pod wiaduktem na ul. Wasilkowskiej ok. godz.15-tej we wtorek 20.06 - zobacz film 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook