Dodana: 31 sierpień 2011 12:54

Zmodyfikowana: 31 sierpień 2011 12:54

Porozumienie w sprawie połączenia szpitali podpisane

Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał dziś z rektorem Uniwersytetu Medycznego porozumienie o połączeniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku i Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

Porozumienie z ramienia zarządu popisał marszałek Jarosław Dworzański i członek zarządu Cezary Cieślukowski, z ramienia Uniwersytetu rektor - Jacek Nikliński.
W spotkaniu uczestniczyli również  prorektor Zenon Mariak i dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Bogusław Poniatowski.

Marszałek Jarosław Dworzański podziękował Cezaremu Cieślukowskiemu i rektorowi Niklińskiemu, którzy po długotrwałych negocjacjach, doprowadzili sprawę do szczęśliwego finału.
Zgodnie z treścią porozumienia oba szpitale - zakaźny i gruźliczy - przez trzy miesiące działają w dotychczasowej formie. Po 14 dniach po tej dacie, zakład przejmujacy szpitale składa wniosek o wykreślenie szpitali z Krajowego Rejestru Sądowego i wówczas zakład przejmujący wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem były zakłady przejmowane.

Faktycznym dniem połączenia szpitali stanie się dzień, w którym szpital uniwerytecki przejmie wszystkie stosunki prawne obu pozostałych szpitali. Województwo w ramach porozumienia zopbowiązuje się do użyczenia nieodpłatnie nieruchomości położonej w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 18 (siedziba szpitala gruźliczego) do czasu przeniesienia szpitala na ul. Żurawią (maksymalny okres przewidywany jest na 5 lat). Uniwersytet gwarantuje w ramach porozumienia, że nie wypowie umów o pracę pracownikom zakładów przejmowanych przez okres 2 lat od dnia połączenia.

Rektor Jacek Nikliński podkreślił, że negocjacje były twarde, ale osiągnięto złoty środek dla funkcjonowania i rozwoju medycyny w mieście i województwie.
- W wyniku tej fuzji powstanie chyba największy szpital kliniczny w Polsce. Uniwerytet Medyczny nie boi się wyzwań, one nas tylko mobilizują. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy dumni z tej decyzji - podkreślił rektor.
- Nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba do tego porozumienia doprowadzić - dodał Cezary Cieślukowski - obdarzając zaufaniem Uniwersytet mieliśmy też na względzie rozwiązanie ważnych problemów, które obciążają samorząd.  Udało się to osiągnąć w drodze kompromisu. Czujemy spokój sumienia i radość z osiągniętego celu.
Marszałek Cieślukowski dodał, że już jutro będzie miało miejsce wspólne spotkanie z pracownikami szpitali, głównie z tymi, którzy są niepewni swojej przyszłości. Spotkanie ma na celu przedstawienie zasad, reguł w ramach połączonych zakładów oraz wyjaśnienie wątpliwości. 
W połączonym szpitalu klinicznym będzie ponad 1200 łóżek, a zatrudnionych będzie ponad 2200 osób.
   

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook