Dodana: 3 październik 2014 14:03

Zmodyfikowana: 3 październik 2014 14:03

Medycy rozpoczęli rok akademicki

To była już 64 inauguracja w historii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ale pierwsza z nowym hymnem, którą dla uczelni stworzyli Apoloniusz Ciołkiewicz (słowa) i Andrzej Makal (muzyka). Uniwersytet Medyczny już od wielu lat może poszczycić się świetnymi wynikami, znakomitą kadrą naukową i od lat sukcesywnie zdobywa coraz większe uznanie w Europie i na świecie.

W tym roku naukę na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na 14 kierunkach rozpoczyna 4646 żaków, w tym 280 anglojęzycznych i 149 doktorantów.

- Bez wątpienia współpraca międzynarodowa stała się kluczem do sukcesu uczelni. Wieloośrodkowe pracownie i laboratoria wyposażone w doskonałą aparaturę dają nieograniczone możliwości rozwoju nauki. W minionym roku akademickim pracownicy uczelni utworzyli europejskie i światowe zespoły eksperckie publikują wraz z naukowcami zagranicznymi w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych – podkreślał w swojej mowie inauguracyjnej JM Rektor prof. dr hab. Jacek Nikliński.

Do szczególnych sukcesów uczelni w minionym roku akademickim rektor zaliczył syntetyzowanie nowego związku chemicznego i potwierdzenie jego działania przeciwnowotworowego, co okazało się bardzo ważnym odkryciem na skalę światową. Dokonali tego pracownicy Wydziału Farmaceutycznego: profesorowie Anna i Krzysztof Bielawscy.

Niezwykle ważnym elementem rozwoju kariery naukowej jest umiejętność pozyskiwania funduszy grantowych. W ubiegłym roku akademickim pracownicy uczelni uzyskali finansowanie 9 projektów z Narodowego Centrum Nauki, trzech z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jednego z Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju. Pondto pracownicy UM złożyli pięć wniosków do programu Horyzont 2020. Wnioski te zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

Profesor Nikliński podkreślił też coraz większą współpracę miasta Białystok i regionu z uczelnią, czego przykładem może być podpisany przed tygodniem Kontrakt Terytorialny Województwa Podlaskiego, gdzie zostało m.in. ujęte Krajowe Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie Prewencji Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Indywidualizowanej.

- To niezwykle doniosłe wydarzenie dla rozwoju uczelni, która kształcąc i prowadząc badania naukowe wpływa na jakość usług zdrowotnych. Dziękuję marszałkowi Jarosławowi Dworzańskiemu i zarządowi województwa podlaskiego.

Do podpisania Kontraktu Terytorialnego odniósł się i w swoim przemówieniu Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański. Zwrócił on uwagę na ważność współpracy między województwem i uczelnią oraz na znaczenie jakie ma ona dla rozwoju Podlaskiego. Szacunkowa wartość przedsięwzięcia przyjętego w Kontrakcie Terytorialnym to 182 mln zł.

Inauguracja Roku Akademickiego stała się też okazją do wręczenia odznaczeń. I tak:
- za zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został dr hab. Jan Kochanowicz;
- za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczona została prof. dr hab. Janina Danuta Piotrowska–Jastrzębska;
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona prof. dr hab. Halina Kemona oraz dr hab. Małgorzata Brzóska.

Minister Zdrowia przyznał nagrody:
- indywidualną za całokształt dorobku naukowego, organizacyjnego i dydaktycznego – prof. dr hab. Maciejowi Kaczmarskiemu;
- indywidualną za całokształt dorobku naukowego, organizacyjnego i dydaktycznego w dziedzinie nefrologii – profesor Jolancie Małyszko;
- indywidualną organizacyjną I stopnia za osiągnięcia organizacyjne w zakresie jakości badań naukowych i prac rozwojowych UMB, skutkujących podwyższeniem kategorii naukowej jednostki, poprawy dydaktyki i kształcenia poprzez wdrażanie nowatorskich systemów jakości kształcenia – prof. dr hab. Elżbiecie Skrzydlewskiej;
- zespołową dydaktyczną za nowatorskie zredagowanie materiałów dydaktycznych w postaci podręcznika „LECZENIE UKIERUNKOWANE NA CELE MOLEKULARNE W ONKOLOGII I HEMATOONKOLOGII” – prof. dr hab. Markowi Wojtukiewiczowi i dr hab. Ewie Sierko;
-  indywidualną naukową I stopnia za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego – dr hab. Arkadiuszowi Surażyńskiemu.

Wykład inauguracyjny pt.: „Wrodzone wady rozwojowe i choroby uwarunkowane genetycznie człowieka w sztuce” wygłosił prof. dr hab. Janusz Limon.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook