Dodana: 6 styczeń 2018 10:14

Zmodyfikowana: 6 styczeń 2018 10:14

Święto Objawienia Pańskiego. Trzej Królowie zawitają do miast, miasteczek i wsi

W sobotę, 6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Wierni w tym dniu, poświęconą kreda, piszą na drzwiach wejściowych swoich domów litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego rok. Dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli - uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.

Ilustracja do artykułu 538x0.jpg

Barwne orszaki przejdą ulicami wielu polskich miast. Trzej Królowie zawitają też do Białegostoku, Suwałk i Łomży. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich – wszyscy do stajenki”.

 

Białystok

W sobotę (6 stycznia) ulicami Białegostoku tradycyjnie przejdzie Orszak Trzech Króli. Białostoczanie będą w taki sposób świętować uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz szósty. Orszak wyruszy kwadrans przed południem.

 

– Serdecznie zapraszam mieszkańców Białegostoku na tę uroczystość – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Uczestnicy orszaku spotkają się o godz. 11.45 na dziedzińcu Pałacu Branickich, by po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański wyruszyć wraz z Królami za Gwiazdą.

Pierwszym przystankiem w ich drodze będzie scena Pierwszego Grzechu, umiejscowiona przy Galerii im. Sleńdzińskich, która wyjaśni sens wcielenia Boga w człowieka. Kolejna scena – to Gospoda (przed Kinem Forum), w której Święta Rodzina nie znajdzie dla siebie miejsca. Trzej Mędrcy wraz z orszakiem zawitają następnie na Dworze Heroda (Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów). W trakcie dalszej wędrówki maszerujący wezmą udział w Walce Dobra ze Złem (skrzyżowanie Rynku Kościuszki z ul. Malmeda). Potem przejdą przez Bramę Anielską (przy Astorii), która poprowadzi do stajenki z nowonarodzonym Chrystusem przy archikatedrze białostockiej. Uroczystość zakończy msza św. w katedrze o godz. 14.00.

Na mocy porozumienia zawartego 20 grudnia 2017 r. pomiędzy Miastem Białystok a Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej – miasto uzyskało tytuł Partnera Orszaku Trzech Króli w 2018 r.

Suwałki

Również ulicami Suwałk , w dniu Święta Objawienia Pańskiego, przejdzie Orszak Trzech Króli. Organizatorzy orszaku chcą przypomnieć, że Jezus przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu.

Suwalski Orszak Trzech Króli wyruszy w sobotę o godz. 13.00 sprzed Aquaparku. Pierwsza scena na drodze Orszaku to „Pierwszy grzech”. Inscenizacja kuszenia Ewy odbędzie się na schodach przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Scenę wystawi Parafia pw. św. Kazimierza Królewicza.

Kolejna scena to „Dwór Heroda”, w której parafianie kościoła pw. Chrystusa Króla będą zapraszali do wszelkich uciech i porzucenia orszaku. Wszystko odbędzie się przy świątyni od strony ul. Buczyńskiego.

Z ulicy Buczyńskiego orszak przejdzie na Plac Marii Konopnickiej do „Gospody”. Tę scenę przygotuje Odział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak co roku zebrani będą też świadkami „Walki dobra ze złem” pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II, gdzie diabły spróbują zatrzymać wędrujących do stajenki. Scenę przygotują parafianie kościoła pw. Św. Aleksandra.

Finałowa „Stajenka” – muszla koncertowa w Parku Konstytucji 3 Maja to zwycięstwo dobra nad złem. Pasterze i wszyscy wędrujący z Królami pokłonią się Nowonarodzonemu. Tę scenę przygotują członkowie Wspólnoty Parafialnej kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Głównym organizatorem tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Suwałkach jest Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy wsparciu Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Łomża

W Łomży, uroczystości Objawienia Pańskiego rozpocznie  o godz. 11.30 msza św. w kościele pw. Bożego Ciała. O godz. 12.00 zostana odprawione nabożeństwa w kościołach pw. Krzyża Świętego i Św. Andrzeja Boboli. Następnie, o godz. 13-tej  z trzech świątyń wyruszą marsze, które spotkają się w skateparku przy ul. Księżnej Anny. Tam Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku Jezus.

***

Scenariusz tego jednego z największych, plenerowych wydarzeń jest oparty na ewangelicznym przekazie – mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by dotrzeć do ubogiej szopy, w której narodził się Chrystus.

Orszak przenosi wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat we współczesność po to, by ta historia mogła być wciąż opowiadana na nowo i by pokazać, że ma ona wciąż znaczenie dla współczesnego człowieka. Podobne uroczystości odbędą się w ponad 640 miejscowościach w Polsce i w 16 – poza jej granicami.

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów święta Objawienia Pańskiego jest upowszechniony od XVIII obrzęd święcenia kredy,  którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domów katolickich pisze się litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku.
Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) lub Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu), albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Znana jest także interpretacja skrótu C†M†B jako pierwszych liter łacińskich nazw trzech zbawczych zdarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (łac. Poznanie – Wesele – Chrzest).

 

Święto Trzech Króli jest również  początkiem karnawału.

 

oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook