Dodana: 31 maj 2018 19:49

Zmodyfikowana: 31 maj 2018 19:49

Święto Bożego Ciała. Ulicami miast i wsi przejdą dziś procesje

To jedno z najbardziej radosnych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego - w czwartek, 31 maja obchodzimy uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji znane jako Boże Ciało. Święto wiążą się z procesjami przechodzącymi ulicami parafii

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

 

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Zwyczajowo po nabożeństwie procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. To jedno z najstarszych świąt w Kościele Katolickim, datuje się jeszcze na XIII wiek. To święto zjednoczenia z Chrystusem poprzez Eucharystię. 

Białostockie uroczystości Bożego Ciała, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego, rozpoczęły się o 10:00 mszą świętą przed Archikatedrą Białostocką.
Następnie tradycyjna procesja przeszła ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha. Prafialne procesje na Boże Ciało przejdą też po południu ulicami wielu białostockich osiedli.

***

Boże Ciało to święto ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W tym dniu katolicy mają obowiązek udziału we mszy św. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.
W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Święto Bożego Ciała obchodzą również niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego

 

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

 

ak

facebook